pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Magura Wątkowska - Gorlice

Szlak z Magury Wąrkowskiej do Gorlic ma ma 25 km i prowadzi przez malownicze wzgórza Beskidu Niskiego. Pozwala odwiedzić wiele ciekawych zabytków, zarówno tych sprzed wieków, jak i z XIX-wiecznej epoki industrialnej, kiedy to mieszkańcy Galicji, jako pierwsi na świecie rozpoczęli wydobycie ropy naftowej.

Przebieg:

Zielony szlak przecina granicę województw podkarpackiego i małopolskiego. Rozpoczyna się na zalesionym masywie Magura Wątkowska w zachodniej części Beskidu Nieskiego. Startujemy spod jednego z jego wierzchołków, zwanego Magurą (829 m n.p.m.) i idziemy na jego najwyższą kulminację o nazwie Wątkowa (846 m n.p.m.). Kierujemy się dalej na północny zachód. Docieramy po pewnym czasie do położonego na zachodnim zboczu Magury Wątkowskiej rezerwatu przyrody nieożywionej Kornuty, w którym można podziwiać zatopione w lesie, monumentalne wychodnie skalne z piaskowca.

Za Kornutami zielony trakt zakręca na północ, prowadząc wzdłuż łagodnie opadającego, górskiego grzbietu aż do niewielkiej wioski Wapienne w gminie Sękowa. Wychodzimy tam na lokalną drogę, kierując się w stronę sąsiedniej Męciny Wielkiej, góralskiej wsi położonej na wysokości 400 m n.p.m. Przed wjazdem do centrum tej miejscowości, nasz szlak skręca w prawo, prowadząc nas dalej na północ. Przechodzimy przez pola uprawne, a potem wdrapujemy się na kolejne, zalesione wzniesienia, wspinające się na wysokość od 500 do 550 m n.p.m. wysokości.

Po pewnym czasie wychodzimy z lasu na falującą mozaikę pól uprawnych. Na tutejszej, otwartej przestrzeni widać wyrosłe jak grzyby po deszczu, luźno rozrzucone zabudowania gorlickich przedmieść. Mijamy położoną na wysokości około 260 m n.p.m. wieś Wola Dębowiecka i kierując się dalej na zachód, dochodzimy nad północne brzegi górskiej rzeki Sękówka. W następnej chwili wkraczamy do zabytkowych Gorlic.

Informacje dodatkowe:

Magura Wątkowska jest ważnym punktem przecięcia się szlaków turystycznych w Beskidzie Niskiem. Poza naszym zielonym traktem, przebiega tędy oznakowana na żółto ścieżka, którą można dotrzeć do wsi Folusz lub, idąc w odwrotnym kierunku, przez wsie Bartne i Banica do Wołowca. Przez szczyt przebiega także Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Pod Wątkową można zobaczyć pomnik Jana Pawła II.

Wapienne jest jednym z najmniejszych polskich uzdrowisk, które jednocześnie może poszczycić się wielowiekową tradycją. Kuracjusze przybywają tu chętnie ze względu na sławę właściwości miejscowych, siarkowych wód mineralnych.

W Męcinie Wielkiej warto obejrzeć ciekawą, krytą gontem cerkiew grekokatolicką pw. św. Kosmy i Damiana. Budynek pochodzi z 1807 r., a swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie dokonanej w latach 30-stych XX w.

W Gorlicach warto przespacerować się zabytkową starówką. Najciekawszymi zabytkami miasta są renesansowa fara i wzniesiony w tym samym stylu Dwór Karwacjanów, pierwszych właścicieli miasta. Na starym mieście można też odnaleźć uliczną lampę naftową z połowy XIX w., przypominającą o tym, że to właśnie polska Galicja była światowym pionierem w wydobyciu i eksploatacji ropy naftowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments