pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Markowe Szczawiny - Zawoja - Składy

Przebieg: Polana Markowe Szczawiny - Suchy Groń - wiata - Zawoja Markowa - Muzeum BgPN - Zawoja Składy.

Opis trasy: Krótki pięciokilometrowy szlak doprowadzający do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, przy którym zaczynamy i schodzimy doliną Markowego Potoku, do przysiółka Zawoi, Składy.  Od Markowych (1180 m n.p.m.), położonych na malowniczych północnych stokach Babiej Góry (1725 m n.p.m.), wyruszamy Pośrednim Borem w dół na północ grzbietem Suchego Gronia. Docieramy do granicy Babiogórskiego Parku Narodowego, w pobliżu której są: skansen PTTK im. J. Żaka, informacja turystyczna i Ośrodek Edukacyjny Bg Parku z Dyrekcją i Muzeum. Szlak do końca prowadzi utwardzoną drogą wzdłuż potoku.

Przez całą drogę z zielonym szlakiem łączy się żółta ścieżka przyrodnicza, a od granicy Parku towarzyszy nam również zielona. Na końcu zielonego szlaku swój początek ma czarny szlak pieszy.

Warto zobaczyć: na Polanie Markowe Szczawiny- niewielkie Muzeum Turystyki Górskiej, które przedstawia między innymi rozwój turystyki babiogórskiej i sprzęt turystyczny z przed I i II wojny światowej. Schronisko PTTK na Polanie oferuje turystom miejsca noclegowe i gastronomię. W siedzibie Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Markowej można zobaczyć wystawy, ekspozycje i prezentacje multimedialne związane z przyrodą Babiej Góry. Jest też skansen im. J. Żaka z ponad stuletnimi chałupami, które można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz.: 9:30 - 16:00.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments