pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Niedźwiedź - Turbacz

Przebieg: Niedźwiedź - cmentarz i rzeka Porębianka - Moskały - Grońskie - Podgronie - kapliczka i puknt widokowy na zboczu Starmachowskiego Gronia - Pustka - granica Gorczańskiego Parku Narodowego - Polana Łąki - Góra Basilka - punkt widokowy przed Turbaczykiem - Turbaczyk - Polana Solnisko - Wierch Spalone - Kopieniec - Szyja Turbacza -  Czoło Turbacza - Hala Turbacz - krzyż - Turbacz - schronisko PTTK na Turbaczu.

O trasie: Szlak wiodący na najwyższy szczyt Gorców- Turbacz (1310 m n.p.m.) rozpoczyna się we wsi letniskowej Niedźwiedź w dolinie potoku Porębianka. Wędrówkę warto zacząć od spaceru po zabytkowym Parku podworskim Wodzickich. Aby wyjść z centrum miejsowości udajemy się wzdłuż drogi, szlakiem zielonym na północ, aż do mostu na Porębiance. Przez resztę trasy maszerujemy na południe. Mijamy kolejne przysiółki i niezalesione zbocza, w tym Starmachowski Groń, którego szczyt omijamy od strony wschodniej (766 m n.p.m.), Niedaleko znajduje się dom rodzinny Władysława Orkana, który stanowi obecnie muzeum Orkanówkę. Szlakiem dochodzimy do granicy Gorczańskiego PN. Przecinamy szlak konny, ścieżkę dydaktyczną i szlak rowerowy, by dotrzeć do Polany Łąki na mało wybitnym szczycie Góra Basilka (Basielka, Wasielka) znajdującej się na 1023 m n.p.m. Rozciąga się z niej widok m.in na: Turbaczyk, Wierch Spalone oraz na szczyty Pasma Babiogórskiego i Beskidu Wyspowego. Dalej zdobywamy wyższy szczyt Turbaczyk (1078 m n.p.m.) i po dojściu na Polanę Solnisko zdobywamy Wierch Spalone (1091 m n.p.m.) i dalej Kopieniec (1080 m n. p.m.). Kolejne, ostanie kilka kilometrów to nie lada wyzwanie. Czekają na nas całkiem strome podejścia aż do samego Turbacza. Mijamy jeszcze polanę Szyja Turbacza i mniejszy od głównego, szczyt Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.). Przecinamy sporych rozmiarów polanę Hala Turbacz (1231 m n.p.m.) i kończymy trasę przy schronisku PTTK na Turbaczu.

Ciekawostki:  W całym Gorczańskim PN znajdziemy, nierozłącznie związane z tutejszym krajobrazem, szałasy. Kilka kilometrów na północ od Niedźwiedzia, niedaleko od wsi Podobin (dokłanie na na górach: Spyrkowa i Witów) są miejsca do uprawiania paralotniarstwa. Równie doskonałym miejscem na ten sport jest polana Jaworzyna Porębska znajdująca się z kolei na południe od Niedźwiedzia (za Koninkami). Koło schroniska na Turbaczu warto zobaczyć Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments