pieszy zielony

Zielony szlak pieszy: Nowy Targ/Kowaniec - Lubień

Szlak zielony pozwala przejść się na wycieczkę z Nowego Targu na Podhalu na najwyższe szczyty Gorców, a następnie, kierując się wciąż na północ, zejść do kilku miejscowości zatopionych wśród malowniczych wzgórz Beskidu Wyspowego.

Zielony szlak rozpoczyna się w północnej części Nowego Targu, przy przystanku autobusowym Kowaniec. Znajdujemy się na wysokości około 600 m n.p.m. i wyruszamy na wschód, drogą prowadzącą na zbocza Gorców. Wzdłuż ulicy mijamy trochę luźno rozrzuconych zabudowań, a następnie wchodzimy do lasu. Szlak na kolejnym odcinku prowadzi pod górkę na północny wschód, od czasu do czasu wychodząc na mniejsze i większe polany.

Dochodzimy na niewybitny, trawiasty szczyt o nazwie Bukowina Waksmudzka. Jego kulminacja znajduje się na wysokości 1105 m n.p.m., na południe od Turbacza. Następnie nasz trakt wkracza ponownie na tereny leśne i prowadząc cały czas prosto, doprowadza nas na Polanę Wisielakówkę. Znajdujemy na niej dogodny punkt widokowy do obserwacji Tatr i Kotliny Nowotarskiej. Na Polanie Wisielakówka zielony szlak zbiega się z żółtym, prowadzącym w to miejsce również z Kowańca w Nowym Targu.

Zaczynamy wspinać się na Turbacz. Jest to najwyższy szczyt w Gorcach, wspinający się na 1310 m n.p.m. Pod jego szczytem odnajdujemy duże schronisko PTTK oraz kameralne Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej. Schodząc dalej północnymi stokami Turbacza, wchodzimy na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Około 20 minut później docieramy na sąsiednie Czoło Turbacza (1258 m n.p.m.), które jest jedną z wyższych, jednak niezbyt wybitnych kulminacji całego masywu górskiego. Schodzimy dalej grzbietem Turbacza wciąż na północ, na Suchy Groń (1043 m n.p.m.), za którym wychodzimy poza granice parku narodowego.

Następnie zielony szlak wprowadza nas na Turbaczyk (1078 m n.p.m.). Na jego północnych stokach wychodzimy niewielką polanę, idealnie nadającą się do obserwacji zielonych wzgórz Gorców i Beskidu Wyspowego. Nasz szlak zakręca tu na północny zachód. Schodzimy niżej w kierunku doliny potoku Porębianka, mijając po drodze niewielkie muzeum „Orkanówka”. Szlak schodzi w dół doliny, do miejscowości Niedźwiedź. Przechodzimy tam przez most na drugą stronę potoku, a następnie zmierzamy na zachodnie obrzeża wsi, za którymi znów zaczynamy wdrapywać się na trawiaste zbocza. Otwarte wzniesienie ma wysokość względną prawie 200 m, dzięki czemu roztacza się z niego świetny widok na całą okolicę. U stóp jego północno-zachodnich stoków dostrzegamy dolinę rzeki Raba.

Schodzimy w dół, do Raby Niżnej. Przechodzimy tam kolejno przez most, drogę krajową nr 28 i tory kolejowe, a następnie podchodzimy znów w górę, w kierunku północno-zachodnim. Po lewej stronie mijamy wzgórze Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) i dochodzimy do znajdującej się na wysokości 634 m n.p.m. Przełęczy Glisne. Idziemy dalej na północ, na zalesione wzgórze Księży Las. Zielony szlak zakręca na nim na zachód i sprowadza nas w końcu do Lubienia.

Dodatkowe informacje:

Nowy Targ to główne miasto Kotliny Nowotarskiej i całego historycznego Podhala. Zbiegają się tu rzeki Biały i Czarny Dunajec, dając początek głównemu nurtowi Dunajca. Do miasta dojeżdża się popularną Zakopianką. Dysponuje ono dobrą ofertą turystyczną i stanowi świetną bazę wypadową zarówno na szlaki w Tatrach, jak i w Gorcach. W Nowym Targu warto zwrócić uwagę na umiejscowiony na terenie cmentarza, drewniany kościółek św. Anny z XV w. Innymi ciekawymi obiektami są barokowa świątynia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także nowotarski ratusz i zabytkowe kamienice przy rynku.  

Na Polanie Wisielakówka stoi kaplica Jana Pawła II, przy której co roku, w drugą niedzielę sierpnia obchodzone jest Święto Gór. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkających w okolicy górali, jak i turystów.

„Orkanówka” to urządzone w zabytkowej, podhalańskiej willi muzeum biograficzne pisarza Władysława Orkana (1875-1930), zaliczanego do nurtu Młodej Polskiej. Zamieszkały niegdyś przez literata dom stoi na terenie wsi Poręba Wielka. Pomnik Władysława Orkana znajdujemy też w miejscowości Niedźwiedź. Przechodząc przez tą ostatnią wieś, warto zwrócić uwagę na ciekawe domki z podcieniami z XVIII i XIX w.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments