pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Piwniczna Zdrój - Przełęcz Obidza

Ponad 11-kilometrowy szlak z Piwnicznej-Zdrój do przełęczy Obidza wiedzie głównie górskim grzbietem wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Trakt ten wspina się po drodze na szczyt Eliaszówka (1023 m n.p.m.) i oferuje wiele ciekawych punktów widokowych. Po jego przebyciu istnieje możliwość przenocowania w Bacówce pod Obidzą.

Przebieg:

Trakt rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Piwnicznej-Zdrój i prowadzi najpierw na południe, ulicą Kazimierza Wielkiego. Następnie idziemy skrajem lasu, wzdłuż ulicy Daszyńskiego na południowy zachód. Mijamy ostatnie zabudowania przy ulicy Szczawnickiej, przy malowniczym przełomie Popradu, a następnie zaczynamy się wspinać na trawiaste stoki na obrzeżach miejscowości. Niedługo później zielony szlak wychodzi na chwilę na krętą drogę, prowadząc wciąż na południe. Na trasie mijamy tradycyjne, góralskie zabudowania oraz wiejskie kapliczki.

Już po chwili skręcamy z szosy po skosie w prawo, skracając sobie drogę przez zielone. Oglądając się za siebie, możemy obserwować wspaniały widok na panoramę Piwnicznej-Zdrój i wijącego się pomiędzy zalesionymi wzgórzami Popradu. Po wyjściu znów na szerszą drogę, szlak prowadzi na zachód, a potem południe, aż do granicy ze Słowacją.

Malownicza trasa na zachód służyła jeszcze kilka lat temu głównie autom terenowym służb ochrony pogranicza. Prowadząca przez górski grzbiet droga jest idealnym miejscem do obserwacji beskidzkich szczytów, położonych zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie granicy. Wdrapujemy się w końcu na Eliaszówkę (1023 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt w Górach Lubowelskich, będących przedłużeniem Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

Z Eliaszówki zielony szlak schodzi północnym zboczem, wciąż wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Po około 40 minutach dochodzimy do Gromadzkiej Przełęczy, która leży na wysokości 938 m n.p.m. i jest uważana za umowną granicę pomiędzy Górami Lubowelskimi, a Pasmem Radziejowej. Nasz trakt wiedzie później górskim grzbietem wciąż na północny zachód, do położonej na tej samej wysokości Przełęczy Obidza.

Dodatkowe informacje:

Piwniczna-Zdrój nad Popradem to stara miejscowość uzdrowiskowa. Jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki Beskidu Sądeckiego i dysponuje dobrą ofertą noclegową. Zaglądając do Piwnicznej-Zdrój, warto odwiedzić tamtejszy park zdrojowy z fontanną i ciekawą pijalnią wód mineralnych „Piwniczanka”. Innymi atrakcjami turystycznymi miasta są m.in. XIX-wieczny kościół p.w. Narodzenia NMP i pochodzący z tego samego stulecia, szachulcowy pensjonat przy ulicy Gąsiorowskiego, a także ratusz i kamienice przy rynku. Zimą w okolicy Piwnicznej-Zdrój działa kilkanaście wyciągów narciarskich.

Na południowym zboczu Eliaszówki, na polanie Zvir, po słowackiej stronie granicy, znajduje się grekokatolickie Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej, które jest celem licznych pielgrzymek. Zimą na północno-wschodnie zbocza szczytu przybywają natomiast tysiące narciarzy. Tutejszy ośrodek narciarski Sucha Dolina jest jednym z największych w środkowych Beskidach.

Przełęcz Obidza jest częściowo zalesiona, jednak po jej południowej stronie znajduje się Polana Litawcowa, będąca świetnym punktem widokowym do obserwacji szczytów w Tatrach i Pieninach. Na przełęczy działa schronisko turystyczne Bacówka pod Obidzą.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments