pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Przehyba - Szczawnica

7,5-kilometrowym szlakiem zielonym można zejść z hali na Przehybie do urokliwej Szczawnicy nad Dunajcem. Zejście ze szczytu nie jest zbyt trudne i zabiera nieco ponad 2 godziny. Szczawnica to dysponujące znakomitą bazą turystyczną miasto uzdrowiskowe. Przenocować przy szlaku można też w schronisku PTTK, które działa na Przehybie.

Przehyba to 1175-metrowy szczyt w Beskidzie Sądeckim. Należy ona do Pasma Radziejowej i nie charakteryzuje się szczególną wybitnością. Umiejscowiona na jej grzbiecie, otwarta hala jest mimo to doskonałym tarasem widokowym, z którego można obserwować panoramę Pienin. Znakiem rozpoznawczym Przehyby jest stojący na jej szczycie, wysoki maszt radiowo-telewizyjny. Na górze działa schronisko PTTK. Jest ona też miejscem, w którym krzyżuje się wiele okolicznych szlaków turystycznych.

Zielony szlak rozpoczyna się na grzbiecie Przehyby, przy skrzyżowaniu z traktem niebieskim, około 300 metrów na zachód od schroniska. Wychodzi prosto na południe, podczas gdy ten drugi wiedzie na południowy zachód. Nasza droga prowadzi początkowo wśród dominujących w górnych partiach szczytu drzew iglastych, a następnie w cieniu liściastych koron. Zajście nie jest szczególnie strome ani trudne i nadaje się również do zjazdu na górskim rowerze. Na szlaku nie ma istotnych rozwidleń. Cały czas widzimy główną trasę, która łagodnie wije się wśród górskich zboczy.

U podnóża Przyhyby szlak wiedzie już skrajem lasu, mijając po lewej stronie pagórkowate łąki i nieco oddaloną wieś Jaworki. Jest ona malowniczo położona wśród zielonych pastwisk i zalesionych wzgórz, w dolinie wpadającej do Dunajca rzeki Grajcarek. Składa się z kilkudziesięciu na ogół piętrowych, murowanych domków. Można tu na chwilę zboczyć z traktu, aby obejrzeć z bliska wieńczący panoramę wsi, niewielki, zabytkowy kościółek św. Jana Chrzciciela.

Idziemy dalej północnym brzegiem Grajcarka na zachód, aby po chwili znaleźć się we wsi Szlachtowa na wschodnich przedmieściach Szczawnicy. Również tutaj dominują typowe dla pienińskich miejscowości turystycznych, wysokie wille ze spadzistymi dachami. Duża część z nich jest pensjonatami lub ma do zaoferowania pokoje gościnne. Wśród zabudowań Szlachtowej wyróżnia się dawna cerkiew grekokatolicka, zwieńczona trzema wysokimi kopułami. Świątynia ta pochodzi z przełomu XIX i XX w. i jest obecnie wykorzystywana jako rzymskokatolicki kościół parafialny.  

Nasz szlak prowadzi dalej ulicą Samorody, przechodzącą potem w ulicę Szalaya, aż do centrum Szczawnicy. To stare miasto uzdrowiskowe urzeka wieloma drewnianymi domami, stylowymi willami i starymi sanatoriami z XVIII i XIX w. W jednym z nich, przy placu Dielta, działa dziś uzdrowiskowe muzeum. Leżąca przy granicy ze Słowacją Szczawnica oferuje doskonałą bazę noclegową i krzyżuje się w niej wiele górskich szlaków Pienin i Beskidu Sądeckiego. W zachodniej części tego miasta rzeka Grajcarek uchodzi do Dunajca.  

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments