pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Przełęcz Gruszowiec - Śnieżnica

Przebieg: Przełęcz Gruszowiec - Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno - Rekreacyjny - wyciąg narciarski na Śnieżnicy.

Krótką wędrówkę zielonym, łącznikowym szlakiem rozpoczynamy w Gminie Dobra w pobliżu przystanku autobusowego na Przełęczy Gruszowiec w miejscowości o tej samej nazwie. Przełęcz rozdziela dwa szczyty Beskidu Wyspowego: rozłożystą Śnieżnicę(1006 m n.p.m.) i Ćwilin(1072 m n.p.m.).  Schodząc z głównej drogi (nr 28, kierunek: Mszana Dolna - Dobra), mijamy bar  "Pod Cyckiem". Wspinamy się po zboczu Śnieżnicy. Początkowo szlak łączy się z pieszymi niebieskim i czerwonym oraz z zielonym rowerowym. Po ok. 500 metrach w górę szlaki rozdzielają się.Towarzyszy nam jedynie czerwony. Zielonym kierujemy się bardziej na północny zachód. Mijamy Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno - Rekreacyjny (znajdujący się na płd- zach stoku Śnieżnicy) i wspinamy sie ostatni kilometr aż do stacji narciarskiej na północno- zachodnim stoku Śnieżnicy.

Przy stoku narciarskim zielony szlak pieszy łączy się z niebieskim, prowadzącym do Kasiny Wielkiej na zachód a na wschód do głównego szczytu Śnieżnicy.

Warto zobaczyć: Tuż za przełeczą Gruszowiec znajduje się mały, nieczynny kamieniołom. Podobne znajedziemy w pobliżu Kasiny Wielkiej i Dobrej. Na Masywie Śnieżnicy warto przejść przez wszystkie jej wierzchołk(od zachodu)i: Na Budaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem i odwiedzić Rezerwat przyrody Śnieżnica utworzony w 1968 r. chroniący drzewostan bukowy z nawet 140- letnimi okazami. Na północnych stokach góry znajduje się jaskinia Piwnica z trudno dostępnym wejściem Z samej Przełęczy Gruszowiec rozpościera się widok na Śnieżnicę, Ćwilin, Babią Górę, Łopień, Lubogoszcz, Luboń Wielki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments