pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Rytro (szkoła) - Polana Kramarka

Zielony szlak z Rytra na Polanę Kramarską pozwala przejść się na ponad 7-kilometrową wycieczkę po malowniczych wzgórzach Pasma Rardziejowej w Beskidzie Sądeckim. Po drodze pokonuje on wysokość względną ponad 580 m, wspinając się w rejon szczytów Niemcowa i Złotułki.

Przebieg:

Szlak rozpoczyna się w centrum Rytra przy szkole. Idziemy najpierw na południowy zachód, mijając zabudowania miejscowości. Za kolejnymi willami i małymi pensjonatami możemy dojrzeć coraz wyraźniej trawiaste stoki i falującą mozaikę niewielkich poletek uprawnych otaczających miasteczko. Szlak podchodzi stopniowo pod górkę, prowadząc nas do łagodnego wąwozu. Po chwili znajdujemy się w wąskim, śródleśnym, trawiastym korytarzu, w którym mijamy kilka kolejnych, samotnych domów.

Po kilku kilometrach, na leśnym odcinku trakt zaczyna skręcać w prawo, a następnie znów ostro w lewo, wijąc się lekko wśród górskich stoków. Warto z tego względu zwracać baczną uwagę na jego oznaczenia. W drugiej części szlaku podejście jest też nieco bardziej strome niż na początku naszej wycieczki. Wychodząc po paru godzinach z lasu na otwartą przestrzeń, znajdujemy się już na Polanie Kramarka.

Ciekawostki:

Leżące na wysokości około 340 m n.p.m. Rytro ma do zaoferowania turystom wiele miejsc noclegowych w pensjonatach, schroniskach i prywatnych kwaterach turystycznych. Najciekawszym zabytkiem miasteczka jest średniowieczny zamek, usadowiony na zalesionym wzgórzu na prawym brzegu Popradu. Został zbudowany jeszcze za panowania dynastii Piastów, a w dobie renesansu pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Obecnie stanowi dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniały widok na zamykające dolinę Popradu górskie szczyty, położone w dole Rytro oraz odjeżdżające z tamtejszej stacji kolejowej pociągi, które powoli suną wzdłuż krętych brzegów rzeki.

Polana Kramarka zajmuje część grzbietów Niemcowej (963 m n.p.m.) i Złotułki (zwanego też Trześniowym Groniem, 1001 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Rozciąga się ona na wysokościach od 920 do 960 m n.p.m. i sąsiaduje z czterema innymi polanami o nazwach: Niemcowa, Stos, Poczekaj i Kordowiec. W dawnych czasach Kramarka była zamieszkana, a obecnie stopniowo zarasta lasem. Krzyżuje się na niej kilka ważnych szlaków turystycznych, m.in. oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki oraz żółty trakt do Piwnicznej Zdrój.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments