pieszy zielony
Zielony szlak pieszy Siwa Polana - Rakoń
Przebieg: Siwa Polana – Polana Huciska – Chochołowskie Wywierzysko – Leśniczówka Chochołowska – Polana Trzydniówka – schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Wyżnia Chochołowska Polana – Rakoń
Wędrówkę zielonym szlakiem rozpoczynamy w Dolinie Chochołowskiej na południowym krańcu Siwej Polany , przy mogile 9 Polaków rozstrzelanych przez gestapo 27 grudnia 1939 rok. Idziemy wzdłuż Chochołowskiego Potoku , po prawej stronie prezentują się nam Siwiańskie Turnie, od których już bliziutko do granicy ze Słowacją. Idziemy wzdłuż asfaltowej drogi aż do Polany Huciska . Na miejscu znajduje się wiata turystyczna (szałasy, ławki) oraz WC. Tutaj mieści się również pośredni punkt wypożyczalni rowerów, którymi można dojechać do leśniczówki TPN. Droga z asfaltowej zmienia się na piaszczysto – kamienną. Za polaną znajduje się kilka jaskiń oraz Chochołowskie Wywierzysko na wysokości 988 m n.p.m. Istnieje tradycja, że każdy kto wrzuci do niego pieniążek powróci kiedyś do Doliny Chochołowskiej. Po godzinnym marszu od Siwej Polany dociera do nas szlak czarny z Cudakowej Polany w Dolinie Kościelskiej. Kilkanaście minut później docieramy do Leśniczówki Chochołowskiej , prywatnego, niedziałającego już schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Stamtąd kilka minut przejścia i rozwidlenie szlaków, na którym znajduje się kolejna wiata turystyczna. Następnie małe podejście zboczem Wielkiego Kozieńca (1257 m n.p.m.) i znów w lewo odchodzi szlak, tym razem czerwony na Trzydniowiański Wierch. Do Schroniska na Polane Chochołowskiej pozostaje około 20 minut. Zanim jednak dojdziemy do schroniska PTTK po drodze zalesiona Polana Trzydniówka, obok drogi Niżna Jarząbcza Polana, a po prawej stronie, krótki czarny szlak dojściowy do kaplicy Św. Jana Chrzciciela. Z polany szlak kieruje się nadal na południe, wyżej położoną doliną Chochołowskiego Potoku, przez Wyżnią Chochołowską Polanę i pnie się aż do granicy ze Słowacją, pomiędzy Wołowcem a Rakoniem (znajdującego się w bocznej północnej grani Wołowca). Skręcamy w prawo, wędrujemy granią, pokonujemy przełęcz Zawracie i zdobywamy szczyt Rakonia (1879 m n.p.m.). Różnica wysokości między przełęczą a szczytem wynosi zaledwie 19 metrów. Czas całkowity przejścia całej trasy: 4 h 40 min.
Ciekawostki:
Krzyż na Siwej Polanie - w tym miejscu, w dniu 23.06.1983r. wylądował helikopter, a w nim Ojciec Święty Jan Paweł II. W 20 rocznicę tego historycznego wydarzenia krzyż i tablicę pamiątkową ufundowała wspólnota leśna uprawnionych 8 wsi w Witowie.
Kolejka „Rakoń” – funkcjonująca w Dolinie Chochołowskiej kolejka turystyczna, przewozi turystów drogą od Siwej Polany do Polany Huciska. Jest to stylizowany na kolej ciągnik spalinowy ciągnący dwa wagoniki z miejscami siedzącymi dla 50 osób. Kolejka kursuje od początku maja do końca września (co pół godziny), w godz. 9.00-18.30. Trasa kolejki biegnie asfaltową drogą i liczy 3,5 km. Kolejka pozwala skrócić czas przebycia odcinka, na którego pokonanie pieszy turysta potrzebuje ok. 55 minut -1 godzinę.
Polana Huciska - nazwa polany pochodzi od istniejącej tutaj w dawnych czasach kopalni i huty rud żelaza.W stokach wznoszącej się nad polaną Klinowej Czuby w kopalni zwanej Huciańskie Banie, na przełomie XVIII i XIX wieku z czerwonych wapieni jury reglowej wydobywano rudy kwarcowo-hematytowe z domieszką węglanów i pirytów. Wożono stąd rudę żelaza do huty w Kuźnicach tzw. Drogą pod Reglami. O istnieniu huty świadczy zapisek z 1657. W XIX wieku z uwagi na nierentowność w całych Tatrach zaprzestano wydobycia rud.
Do Polany Chochołowskiej można dojechać bryczką góralską z Leśniczówki Chochołowskiej
Kaplica Św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - została wybudowana specjalnie dla serialu telewizyjnego "Janosik". Po nakręceniu filmu pozostawiono ją. Później została poświęcona, wyposażona, a przed kaplicą wyrównano teren i postawiono ławki. Kaplicy nadano imię św. Jana Chrzciciela. W sezonie turystycznym od czerwca do października odbywają się w niej msze święte o godzinie 13.