pieszy zielony

Zielony szlak pieszy: Straconka - Wilkowice

Zielony szlak ze Straconki do Wilkowic ma 8 km długości i prowadzi wśród zalesionych wzgórz Beskidu Małego, tuż za południowo-wschodnimi granicami Bielska-Białej. Punktem kulminacyjnym traktu jest szczyt Magurka Wilkowicka, na którym można przenocować w schronisku PTTK.

Straconka to jedna z peryferyjnych dzielnic Bielska Białej. Aż do lat 70-tych XX w. była oddzielną miejscowością, dzięki czemu można w niej odnaleźć klimat malowniczego, górskiego miasteczka, w którym ze współczesnymi willami sąsiadują stare, murowane domki i zabytkowe świątynie. Warto w niej zwrócić uwagę na wzniesioną w pierwszej połowie XIX w., niewielką kapliczkę, a także pochodzący z końca tego samego stulecia kościół Matki Boskiej Pocieszenia.

Zielony szlak pieszy do Wilkowic ma swój początek na ulicy Górskiej, zaraz obok kościoła parafialnego. Prowadzi najpierw wzdłuż górskich potoków Straconka i Pasternik do granicy osiedla. Im dochodzimy dalej na wschód, tym droga asfaltowa coraz wyraźniej wspina się pod górkę. Za ostatnimi zabudowaniami Straconki trakt skręca na zalesione stoki. Po kolejnych, dłuższych odcinkach, na których w cieniu koron drzew podchodzimy wciąż w górę, zielony szlak jeszcze dwa razy przecina wijącą się jak serpentyna, asfaltową ulice Górską. Za drugim razem docieramy na skraj malowniczej łąki, gdzie mijamy kilka podmiejskich zabudowań. Za nimi szlak stopniowo skręca na południe, mijając z lewej strony wznoszącą się na 858 m n.p.m. Sokołówkę.

Najwyższym punktem całego szlaku jest Magurka Wilkowicka. Jest to czwarty pod względem wielkości szczyt Beskidu Małego, wznoszący się na wysokość 909 m n.p.m. Na jego wierzchołku znajdujemy otwartą polankę, z której można podziwiać wspaniałą panoramę całej okolicy. Dojście ze Straconki na Magurkę Wilkowicką powinno zająć raptem półtorej godziny. Jeżeli robi się już ciemno, istnieje możliwość przenocowania na górze w zabytkowym, przedwojennym schronisku PTTK. Zielony szlak turystyczny schodzi później z tego miejsca południowym stokiem Magurki w kierunku Wilkowic. Idąc najkrótszą, możliwą drogą, wychodzimy co jakiś czas na schodzącą ze szczytu, wąską i krętą drogę asfaltową.

Ostatnim przystankiem zielonego traktu są Wilkowice. Jest to popularna miejscowość letniskowa, leżąca na pograniczu pasm Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. W Wilkowicach krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, prowadzących na okoliczne szczyty. Można w nich też znaleźć dość bogatą bazę noclegową oraz stację PKP Wilkowice-Bystra, z której da się w krótkim czasie dojechać do Bielska Białej albo Żywca. Najciekawszymi obiektami Wilkowic są neogotycki kościół św. Michała Archanioła oraz wnoszący się na górskim zboczu, monumentalny Szpital Kolejowy z 1926 r.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments