pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Zakopane - Dursztyn

UWAGA: OPIS DOTYCZY  TYLKO ODCINKA OD SZAFLAR DO DURSZTYNA

Zielony szlak z Szaflar do Dursztyna ma 15 km i prowadzi przez malownicze, podhalańskie wioski, ciągnące się od podnóża Pogórza Bukowińskiego do Pienin Spiskich. Poza niebanalnym dziedzictwem kulturowym, turystów przyciągają w te rejony świetne punkty widokowej do obserwacji Tatr i Gorców. Szlak wiedzie przez dość płaski teren, dzięki czemu nadaje się też doskonale na wycieczkę rowerową.

Rozpoczynamy wycieczkę w gminie Szaflary. Leży ona przy Zakopiance (droga krajowa 47), a od północy sąsiaduje z Nowym Targiem. Centrum miejscowości znajduje się na lewym brzegu Białego Dunajca. My natomiast musimy przejść przez most na wschód, drogą wśród pochyłych łąk i pól uprawnych. Po prawej stronie możemy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. Droga prowadzi nas przez osadę Bór do Gronkowa, miejscowości leżącej we wschodniej części Kotliny Nowotarskiej, na wysokości około 600 m n.p.m.

Wyruszamy dalej na wschód, aby dojść do niezwykłej Cisowej Skały (685 m n.p.m.). Owe skaliste wzniesienie wyłania się niczym wielki zamek pośrodku płaskiej łąki i jest doskonałym punktem widokowym. Zielony szlak prowadzi nas następnie do Nowej Białej nad rzeką Białką. Po prawej stronie mijamy wzniesienia Obłazowa (670 m n.p.m.) i Kramnica (683 m n.p.m.). W Nowej Białej skręcamy w prawo i przechodzimy przez most na drugi brzeg Białki, do wsi Krempachy.

W Krempachach szlak skręca znów w prawo, kierując nas dalej na południe. Docieramy na zachodnie obrzeża Dursztyna, wsi leżącej u podnóża góry Żar (883 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Pienin Spiskich. Dochodząc do centrum Dursztyna mijamy jeszcze górę Czerwona Skała, wznoszącą się na 795 m n.p.m.

Dodatkowe informacje:

Szaflary to malownicza wieś na pograniczu Kotliny Nowotarskiej i Pogórza Bukowińskiego. Nie znajdzie się tu wielu turystów, jednak ze względu na wiele urokliwych zabytków, takich jak drewniane domy i góralskie kapliczki, a także fenomenalny widok na Tatry, można się w tej miejscowości bez wątpienia zakochać. Ciekawostkami w Szaflarach są pozostałości średniowiecznego zamku oraz zespołu dworskiego. Jeśli odwiedzając te strony mamy w plecaku kąpielówki, możemy na godzinkę lub dwie wskoczyć do miejscowego aquaparku.

Mijane na szlaku wioski, m.in. Gronków i Nowa Biała, zachowały w większości oryginalny układ przestrzenny sprzed stuleci. Pierwsza z wymienionych to ciągnąca się wzdłuż jednej ulicy „łańcuchówka”, z wąskimi pasami pól uprawnych wychodzących na tyłach domostw. Układ Nowej Białej tworzą dwie równoległe ulice. W drugiej z tych miejscowości warto zobaczyć ciekawy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z pierwszej połowy XVIII w.

Założone w XIV w. Krempachy to jedna z miejscowości historycznej krainy Spisz, rozciągającej się pomiędzy Polską, a Słowacją. Spiskie osady wyróżnia spośród innych wsi podhalańskich nieco inny układ przestrzenny (wrzecionowaty rynek), a także oryginalne tradycje folklorystyczne. Miejscowa mowa jest natomiast uważana za pierwszej wody gwarę góralską. W Krempachach wznoszą się dwa bardzo ciekawe kościoły: parafialny św. Marcina, który został wzniesiony w XVI w. w stylu gotycko-renesansowym, a także cmentarny św. Walentego z XVIII w.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments