pieszy zielony

Zielony szlak pieszy ze schroniska w Starej Roztoce do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Wycieczkę rozpoczynamy przy schronisku na Polanie Stara Roztoka ( 1030 m n.p.m.).  Zielono znakowany szlak, bez trudności technicznych wiedzie w dużej części przez las, z wyjątkiem ostatniego odcinka gdzie roztaczają sie wspaniałe widoki.  Na  odcinku 6,5 km pokonujemy 640 m wzniesień. 

Szlak wiedzie Doliną Roztoki, która jest częścią walnej Doliny Białki – największej w Tatrach.  Po 15 minutach  przechodzimy przez drogę do Morskiego Oka (czerwony szlak z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko). W tym miejscu możemy podziwiać Wodogrzmoty Mickiewicza utworzone na potoku Roztoka. Po przejściu przez drogę idziemy dalej kamienistą ścieżką, za zielonymi znakami. Poczatkowo lekko pod górę, dalej ścieżka się wypłaszcza.  Dwukrotnie przekraczamy potok Roztoka (kładka), który od czasu do czasu  towarzyszy nam podczas wycieczki. Ponad nami wznoszą się urwiskowe lasy, w dole świerkowe, wyżej świerkowo-limbowe. Po prawej stronie widzimy potężny masyw Wołoszyna poprzecinany stromymi żlebami, nieco dalej sylwetki Buczynowych Turni wznoszących się nad zawieszoną Buczynową Dolinką (przykład polodowcowej dolinki wiszącej) , Granatów Czarnych Ścian. Po lewej stronie towarzyszą nam urwiska Opalonego i Świstówki. Po 3,5 km dochodzimy do polanki Nowa Roztoka, na której znajduje się  szałas. Dochodzimy do miejsca gdzie od zielonego szlaku odchodzi czarno znakowany szlak prowadzący stromo pod górę, bezpośrednio do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Decydując się na ten szlak omine nas jedna z najciekawszych atrakcji naszej wycieczki jakim jest wodospad Siklawa.  W tym miejscu znajduje się tzw. Bacowa Wanta, płaski głaz, przy którym wg podań pięciostawiańscy bacowie z  rozliczali się z gazdami.Przed nami do pokonania ostatni fragment trasy – próg skalny, za którym kryje się rozłożysta Dolina Pięciu Stawów Polskich. Stroma ściana progu, podobnie jak stawy i zawieszone dolinki, to efekt działania lodowca. Przechodzimy przez tzw. wygłady lodowcowe, szczególnie niebezpieczne przy oblodzeniu (zimą odradzamy korzystanie z tego odcinka szlaku).  W tym miejscu możemy podziwiać jedną z największych atrakcji – Siklawę, największy wodospad w polskich Tatrach (ok. 74 m ). Siklawa szczególnie malowniczo prezentuje się na wiosnę i po opadach deszczu.  Po osiągnięciu progu jesteśmy już w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Stąd już tylko kilka minut do największego ze stawów w dolinie i najgłębszego w całych Tatrach (79m)– Wielkiego Stawu Polskiego. To właśnie tutaj bierze początek potok Roztoka. Stąd już tylko 10 minut ( za kierunkowskazami)  do schroniska (1671 m n.p.m.) położonego nad brzegiem Przedniego Stawu. 

Ile stawów jest w Dolinie Pięciu Stawów ? Wcale nie 5 ;) Przedni, Mały, Wielki, Czarny, Zadni i Wole Oko. Ten ostatni staw jest stawem okresowym. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments