pieszy zielony

Zielony szlak pieszy znad Czarnego Stawu pod Rysami na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem

Piękny, wymagający szlak wiodący wysokogórskim terenem. W trakcie wycieczki możemy podziwiać tatrzańskie stawy: Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami, Wielki Staw Hińczowy oraz słynne tatrzańskie szczyty i urwiska. To jeden z tatrzańskich klasyków.

Obok Orlej Perci i szlaku na Rysy uważany za najtrudniejszy szlak. Jest on miejscami eksponowany i zabezpieczony klamrami. Wycieczka dla co najmniej średnio zaawansowanych turystów. Zimą wyłącznie dla osób doświadczonych, mających odpowiednie umiejętności i sprzęt (raki, czekan, opcjonalnie lina, sprzęt lawinowy).W porównaniu ze szlakiem na Rysy sztucznych ułatwień jest niewiele – zaledwie kilka metalowych klamr. W przypadku załamania pogody lub oblodzenia, które zdarza się i latem, szlak ten może stać się niebezpieczny, szczególnie na odcinku od Kazalnicy Mięguszowieckiej na Przełęcz pod Chłopkiem.

W trakcie podchodzenia zdobywamy Kazalnicę Mięguszowiecką, której ściana należy do ambitnych taternickich celów. My jednak wchodzimy na nią od łatwiejszej strony. W tym rejonie szlak jest zabezpieczony. W rejonie Kazalnicy warto poobserwować warzuchę tatrzańską – gatunek endemiczny dla Tatr, tzn. występujący wyłącznie tam.

Górny odcinek szlaku, tzw. Galeryjka, to najbardziej eksponowany fragment trasy. Po ok. 2,5-godzinnym podejściu od Czarnego Stawu pod Rysami osiągamy cel wycieczki: Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.). Jesteśmy na głównej grani Tatr, oddzielającej w tym miejscu 2 doliny walne: Białki, z której przyszliśmy, i Mięguszowiecką. Do Doliny Hińczowej teren opada znacznie łagodniej niż na stronę polską. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem oddziela Czarny Mięguszowiecki Szczyt od Pośredniego Szczytu Mięguszowieckiego. Sam Chłopek to skała, która, gdy stoimy pod nią, znacznie nas przewyższa, natomiast gdy oglądamy ją znad Morskiego Oka, przypomina małą igiełkę. Warto zwrócić uwagę na różnicę w głębokości dolin po obu stronach grani. Wielki Staw Hińczowy, który widzimy po stronie słowackiej, znajduje się na wysokości 1945 m n.p.m., a Morskie Oko – aż 550 m niżej (1395 m n.p.m.).

Szlak kończy się na przełęczy, co oznacza, że powinniśmy zejść tą samą drogą nad Czarny Staw Pod Rysami.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments