rowerowy zielony

Zielony szlak rowerowy Barcice - Przełęcz Przysłop (odcinek Karpackiego Szlaku Rowerowego)

30-kilometrowy odcinek Karpackiego Szlaku Rowerowego z Bracic do przełęczy Przysłop pozwala zwiedzić ciekawe zabytki Starego Sącza i kilku okolicznych, górskich miejscowości. Na ostatnim odcinku pokonuje on wysokość względną prawie 500 m, wspinając się na górską halę, z której rozciąga się wspaniały widok na szczyty Beskidu Sądeckiego.

Przebieg:

Szlak rozpoczyna się na pograniczu Starego Sącza i wsi Barcice. Rozpoczynamy wycieczkę przy zakolu rzeki Poprad, na skrzyżowaniu drogi lokalnej i krajowej trasy nr 87. Wyruszamy na północny zachód, a nasza droga przecina wsuniętą pomiędzy obie miejscowości enklawę pól uprawnych. W oddali, przed nami widać zabudowę centrum Starego Sącza, po prawej mijamy domy ciągnące się wzdłuż ulicy Węgierskiej, a na horyzoncie, po obu stronach traktu, falują łagodne, beskidzkie wzniesienia.

Przejeżdżamy przez ulicę Topolową i wjeżdżamy w Popielską, mijając po chwili po prawej stronie stację kolejową w Nowym Sączu. Następnie trakt dociera do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę centrum, kolejno ulicami Bandurskiegio i Czarnieckiego. Zielony trakt rowerowy mija najciekawszą część starówki od południowej strony. Kto jeszcze nie miał okazji poznać bogactwa starosądeckich zabytków, warto, aby w tym miejscu na chwilę zboczył ze szlaku i nieśpiesznie przejechał się wąskimi uliczkami wokół głównego placu miasta.

W zachodniej części Starego Sącza zielony szlak skręca z ulicy Czarnieckiego w lewo, w ulicę Bolesława Chrobrego, która potem przechodzi w ulicę Partyzantów. Z tej ostatniej nasz trakt skręci w lewo, w ulicę Wincentego Witosa. Po około 500 m odbijamy w prawo i przejeżdżamy przez niewielki las, a potem znów wśród pól docieramy do Przysietnicy, gdzie znów musimy skręcić w prawo. Szlak doprowadza nas w końcu do niewielkiej wsi Gaboń, za którą jedziemy w kierunku północnym.

Po dotarciu do wsi Gołkowice Górne, musimy zakręcić w lewo o 180 stopni. Na dalszym odcinku droga prowadzi na południowy zachód, ciągnąc się przez pewien czas wzdłuż koryta wartkiego Dunajca. Dojeżdżamy do wsi Łazy Brzyńskie, leżącej na wysokości 340 m n.p.m. Szlak znów skręca tam w lewo, aby wyprowadzić nas na swój ostatni, górski odcinek. Należy teraz wrzucić niższą przerzutkę, bowiem wspinamy się na leżącą na wysokości aż 832 m n.p.m. przełęcz Przysłop.

Dodatkowe informacje:

Stary Sącz to jedna z architektonicznych pereł Małopolski. W centrum miasteczka zachował się oryginalny, XIII-wieczny układ ulic z rynkiem oraz wiele zabytkowych domów z XVII, XVIII i XIX w. Od czasów średniowiecznych nad Starym Sączem góruje wspaniały klasztor klarysek z gotyckim kościołem p.w. św. Trójcy i św. Klary oraz wysoką, barokową dzwonnicą. W opactwie przechowywane są m.in. cenne manuskrypty oraz podarowana klaryskom chorągiew, którą król Jan III Sobieski zdobył w bitwie z Turkami.

W Łazach Brzyńskich można na chwilę zjechać ze szlaku, skręcając w prawo, w stronę mostu na północny brzeg Dunajca. Znajduje się tam góralska wioska Jazowsko, w której warto zobaczyć biały, barokowy kościółek p.w. Narodzenia NMP. Świątynia ta powstała w pierwszej połowie XVIII w., a w jej wnętrzu jest przechowywany bezcenny, XV-wieczny obraz Matki Bożej z dzieciątkiem.

Przełęcz Przysłop w Paśmie Radziejowej oddziela od siebie szczyty Dzwonkówka (983 m n.p.m.) i Kuba (888 m n.p.m.). Przez dolne partie rozciągającej się na niej, górskiej hali przepływają dwa potoki. W okolicy można też zauważyć kilka domów i zabytkową, drewnianą kapliczkę. Otwarta przestrzeń trawiastej przełęczy czyni z niej doskonały taras widokowy do obserwacji okolicznych wzniesień Beskidu Sądeckiego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments