rowerowy zielony

Zielony szlak rowerowy Sucha Dolina (parking) - Wielki Rogacz - Kosarzyska

Szlak to prawie 13-kilometrowa, rowerowa pętla, która rozpoczyna się i kończy w Kostrzyskach, górskim osiedlu w zachodniej części Piwnicznej-Zdrój. Pozwala zwiedzić wiele urokliwych zakątków i cieszyć się niepowtarzalnym krajobrazem Pienin i Beskidu Sądeckiego w pobliżu polsko-słowackiej granicy.

Przebieg:

Rozpoczynamy wycieczkę przy ulicy Szczawnickiej, nad brzegiem rzeki Czercz. Nasza droga biegnie na północny wschód, wzdłuż zalesionego stoku, stopniowo wspinając się pod górkę. Wyjeżdżamy następnie na widokową polanę, z której oglądając się za siebie możemy dostrzec panoramę doliny rzeki Czercz oraz odległe centrum Piwnicznej-Zdrój i przełom Popradu.

Kierujemy się dalej na północny zachód, wjeżdżając na Niemcową (963 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej. Czerwony szlak prowadzi nas dalej na zachód, głównym grzbietem Radziejowej przez przełęcz Obrazek (1140 m n.p.m.) na południowe zbocza Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Znajdujemy się tym samym w najwyższym punkcie zielonej pętli rowerowej wokół Kostrzysk. Przed nami już znacznie łatwiejsza i szybsza droga „z górki”.

Kierujemy się na południe, w dół zalesionego, górskiego grzbietu, aż do Gromadzkiej Przełęczy. Leży ona na wysokości 938 m n.p.m., na granicy polsko-słowackiej. Wyjeżdżamy tam na otwartą, trawiastą polanę. Szlak prowadzi nas dalej do przełęczy Rozdziela, która wyznacza granicę pomiędzy Pieninami i Beskidem Sądeckim. Nasza droga będzie dalej prowadzić głównie w dół trawiastych stoków, oddzielonych na krótkim odcinku jeszcze jednym odcinkiem leśnym. Zielony szlak rowerowy w końcu doprowadzi nas na szosę prowadzącą do Kostrzysk, gdzie zaczęliśmy naszą wycieczkę.

Dodatkowe informacje:

Kostrzyska leżą na górskiej polanie, w dolinie rzeki Czercz, która w centrum Piwnicznej wpada do Popradu. Można tu znaleźć kilka domków letniskowych i ośrodków wczasowych. Ta leżąca u stóp Eliaszówki (1023 m n.p.m.) osada odegrała ważną rolę w czasie II dojny światowej. Właśnie tędy przebiegał ważny szlak kurierów ruchu oporu, przenoszących wieści przez granicę okupowanej Polski. Pamiątką po ich działalności jest dziś umiejscowiony w górnej części Kostrzysk, pomnikowy głaz. Obecnie osiedle jest dobrą bazą wypadową zarówno na górskie szlaki w Pieninach, jak i w Beskidzie Sądeckim. 

Niemcowa (963 m n.p.m.) to mało wybitny szczyt w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Pomiędzy jej wierzchołkiem, a Kordowcem rozciąga się rozległa, grzbietowa polana, na której można zobaczyć drewniane zabudowania tradycyjnej, góralskiej zagrody. Jest tam także tablica upamiętniająca działającą w tym miejscu aż do lat 60-tych XX w. szkołę. Jej zabytkowy, drewniany budynek przeniesiono 50 lat temu około 200 m w dół, na stoki pobliskiego Kordowca. Za sprawą stopniowego spadku liczby mieszkańców okolicznych, górskich hal, również tam działalność placówki nie trwała długo. Ostatnie dzieci zakończyły naukę w niewielkiej, góralskiej szkółce pod Kordowcem w latach 70-tych XX w.

Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.) to zalesiony szczyt o dwóch wierzchołkach, należący do Pasma Radziejowej. Sąsiaduje z Radziejową (1266 m n.p.m.), od której oddziela go przełęcz Żłobki, a także z Małym Rogaczem (zaliczanym przez niektórych jako trzeci wierzchołek Wielkiego Rogacza), który znajduje się po drugiej stronie przełęczy Obrazek. Poza naszym niebieskim traktem, przez Wielki Rogacz przechodzi także Główny Szlak Beskidzki.

Na przełęczy Rozdziela w przeszłości znajdowało się turystyczne przejście graniczne między Polską a Słowacją. Na tutejszej rozległej, trawiastej polanie można znaleźć kilka bardzo dogodnych punktów widokowych do obserwacji Tatr, Pienin, Gorców i wzniesień Beskidu Sądeckiego. Pod przełęczą stoi niewielka, drewniana bacówka, w której turyści mogą posilić się oscypkami. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments