rowerowy zielony

Zielony szlak rowerowy wokół Rakowa

Liczne przewyższenia i zróżnicowane warunki terenowe, powodują że szlak ten powinien usatysfakcjonować rowerzystów górskich o dobrej kondycji fizycznej. Rozpoczyna się on w Rakowie, dawnego ośrodka arianizmu i prowadzi przez równie ciekawe miejscowości, pełne zabytków kultury materialnej.
Oznakowanie wzorowane na Instrukcji Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK. Wielkość znaków odbiega jednak od przyjętych wzorców. Miejscami nieczytelne.
Długość ok. 36 km. Poziom trudności średni, dedykowany dla użytkowników rowerów górskich o dobrej kondycji. Czas przejazdu ok. 4 h.
Warto zobaczyć:
Raków (kościół parafialny p.w. św. Trójcy wzniesiony w latach 1640–1645 z fundacji biskupa krakowskiego, Dom Ariański na rogu ulic Kościelnej i Kolejowej, kościół reformatów p.w. św. Anny, wybudowany w 1641 r. i przebudowany w połowie XVIII w),   Szumsko (kościół p.w. św. Stanisława Biskupa wzniesiony w 1637 r. ), Stara Zbelutka (kościół parafialny p.w. Świętej Doroty wzniesiony w stylu klasycystycznym w XIX wieku), Zalesie (w pobliżu wsi na powierzchnię wychodzą skały diabazy, które są dowodem na działalność wulkaniczną na tym terenie), Rembów (ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego o nieregularnym kształcie, dostosowanym do konfiguracji terenu), Bardo (murowany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVIII w. wraz z dzwonnicą. Dzwon pochodzi z 1411 r.).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments