pieszy zielony

Zielony szlak z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską do Toporowej Cyhrli

Łatwa, wiodąca głównie przez las wycieczka, z możliwością wyjścia na Wielki Kopieniec. Początek i koniec wycieczki – w 2 znanych i charakterystycznych dzielnicach Zakopanego: na Jaszczurówce i Toporowej Cyrhli.

Wycieczkę zaczynamy na Jaszczurówce, gdzie znajduje się wylot Doliny Olczyskiej. Przechodzimy obok Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów TPN. Ośrodek można zwiedzać – znajduje się tu ścieżka edukacyjna. Warto zrobić to wiosną, bo wówczas mamy największą szansę na obserwację zwierząt, w tym żaby trawnej, ropuchy szarej, kumaka górskiego, traszki górskiej i karpackiej oraz salamandry plamistej. Dalej wędrujemy wygodnym szlakiem wzdłuż Potoku Olczyskiego.

Dochodzimy do Polany Olczyskiej (1037 m n.p.m.) z dogodnym miejscem do postoju (stół, ławki). Przy odejściu żółtego szlaku warto na niego skręcić, by dojść do położonego o kilka minut drogi Wywierzyska Olczyskiego. Wracamy na zielony szlak, przechodzimy przez mostek na Potoku Olczyskim i zaczynamy bardziej strome podejście, które wyprowadza nas na malowniczą polanę Kopieniec (1240 m n.p.m.) – jedno z tradycyjnych miejsc wypasu owiec w Tatrach. Do dziś stoją tu dawne szałasy pasterskie.W tym miejscu możemy odbić zielonym szlakiem na bliski Wielki Kopieniec lub kontynuować wycieczkę bez zdobywania tego szczytu. Dochodzimy do szlaku czerwonego (ostatni odcinek szlaku: Wodogrzmoty Mickiewicza – Psia Trawka – Toporowa Cyrhla), który od tego miejsca wiedzie równolegle z naszym zielonym.

Szlak kończy się na Toporowej Cyrhli, wyprowadzając na Drogę Oswalda Balzera (Zakopane – Morskie Oko). Możemy stąd dojść do przystanku busa, pieszo wyjść na Cyrhlę albo zejść na Jaszczurówkę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments