pieszy zielony

Zielony szlak z Jaworek na Wysoką

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych pienińskich szlaków. Biegnie przez rezerwat Wąwóz Homole i Dubantowską Dolinę na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką (1050 m n.p.m.). Podejście w górę zajmuje średnio niecałe 2 godziny. Uwaga: w sezonie letnim wstęp do Wąwozu Homole jest płatny.

Prawie 4-kilometrowy trakt rozpoczyna się w Jaworkach, przy moście, nad południowym brzegiem rzeki Grajcarek. Jawroki to mała, turystyczna miejscowość, zlokalizowana pomiędzy pasmami Pienin i Beskidu Sądeckiego. Leży około 5 km na wschód od Szczawnicy, skąd da się do niej podjechać busem. W licznie wyrastających w Jaworkach, piętrowych willach można wynająć pokoje gościnne. Nad panoramą wsi góruje natomiast piękny, biały kościółek z końca XVIII w., który jeszcze przed II wojną światową służył jako grekokatolicka cerkiew.

Wyruszamy najpierw na zachód, ulicą Szlachtowską, idąc w dół biegu Grajcarka. Po lewej stronie mijamy ośrodek narciarski w Jaworkach oraz kilka zabudowań. Po około 300 m, na łuku drogi, zielony szlak odbija w lewo, wkraczając do objętego rezerwatem przyrody Wąwozu Homole. Jest to niezwykle malowniczy zakątek. Ciągnie się przez około 800 m i jest zamknięty z obu stron wysokimi skałami wapiennymi. Bloki te u podnóża i na szczycie są obrośnięte drzewami i gęstą roślinnością. Środkiem wąwozu, wśród ogromnych głazów przepływa potok Kamionka, tworzący na swojej drodze liczne kaskady. Nasz trakt pokonuje kilka zawieszonych nad nim mostków. Bajkowy krajobraz wąwozu przyczynił się do powstania wielu związanych z nim legend, a od czasów średniowiecza miejsce to było penetrowane przez poszukiwaczy skarbów.

Wąska ścieżka przez Wąwóz Homole wspina się coraz wyżej. W podejściu pomagają turystom kamienne stopnie i asekuracyjne poręcze. Wychodzimy w końcu na Dubantowską Dolinę, która znajduje się na wysokości 640 m n.p.m. Szlak wiedzie tam ułożoną z kamieni ścieżką. Mijamy trawiastą polankę, na której granicach wznoszą się szaro-rudawe formacje skalne z piaskowca i wyrastają wysokie świerki. Czeka nas następnie strome podejście do lasu, za którym wyjdziemy na Polanę pod Wysoką. Owa trawiasta połonina jest dobrym punktem widokowym na okoliczne szczyty. W dolnych partiach polany, nad potokiem Kamionka, działa studencka baza namiotowa. Kiedyś pod Wysoką istniało także niewielkie schronisko turystyczne, urządzone w dawnej bacówce. Niestety spłonęło w latach 80-tych XX w. i pozostały po nim już tylko ruiny.

Po przejściu polany wkraczamy na teren kolejnego rezerwatu przyrody, zwanego Wysokimi Skałkami (alternatywna nazwa Wysokiej). Znajdujemy się teraz na samej granicy ze Słowacją. Szczyt najwyższego wniesienia w Pieninach jest zalesiony, jednak jego wierzchołek wznosi się ponad koronami drzew i roztacza się z niego wspaniały widok na Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki. Na umiejscowiony na wysokości 1050 m n.p.m., naturalny taras widokowy można się wdrapać po metalowych schodkach.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments