pieszy zielony

Zielony szlak z Myczkowa na wzgórze Krysowa

Ponad 27-kilometrowy szlak zielony pozwala wybrać się na wycieczkę z Myczkowa nad Jeziorem Solińskim, przez malownicze, bieszczadzkie wioski i kilka okolicznych szczytów, aż na do granic Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Myczkowie nad zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego. Wyruszamy na południe, szybko mijając mozaikę pofałdowanych pól uprawnych i wdrapując się na zalesione pagórki. Wychodzimy na otwartą łąkę pod szczytem Wierchy (635 m n.p.m.), podchodząc następnie na niego od strony zachodniej. Szlak prowadzi nas później cały czas prosto, w dół wschodnich stoków Wierchów do Wołkowyi. Po drodze do tej miejscowości możemy cały czas obserwować mieniącą się w oddali taflę jednej z zatoczek Jeziora Solińskiego.

Zielony szlak prowadzi z Wołkowyi drogą na zachód, do sąsiedniej wsi Górzanka. Skręcamy tam w lewo i znów zaczynamy strome podejście na górskie stoki. Idziemy najpierw na południe, a następnie na południowy zachód. Później nasz trakt opada znów niżej, do mostu na rzece Solinka w miejscowości Terka. Po przejściu na drugi brzeg kierujemy się na południowy zachód. Mijamy kolejne pola uprawne i wiejskie zabudowania. Za kolejnym trawiastym pagórkiem wchodzimy znów do lasu, którym dochodzimy do północnej granicy rezerwatu przyrody Sine Wiry, chroniącego unikalny ekosystem wokół przełomów rzeki Wetlinka.

Wchodzimy następnie na zalesioną Żołobinę (780 m n.p.m.) i dalej, górskim grzbietem na sąsiadującą z nią od południa Bukowinę (921 m n.p.m.). Na wierzchołku tego drugiego szczytu las się na chwilę rozwidla, dzięki czemu możemy z niego podziwiać piękną panoramę masywu Czereniny, Połoniny Wetlińskiej i Smerka. Zielony szlak prowadzi nas następnie na Siwarną (924 m n.p.m.), która jest najwyżej położonym przystankiem całej naszej wyprawy. Schodzimy później do położonej około 100 m niżej przełęczy, a na ostatnim odcinku szlaku wspinamy się na 899-metrową Krysową na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ciekawostki:

Wybrzeże Jeziora Solińskiego to jeden z najciekawszych, choć wciąż chyba jeszcze nie do końca odkrytych przez masowego turystę zakątków polskich Bieszczad. Retencyjny zbiornik powstał w latach 60-tych XX w. po zbudowaniu zapory na rzece San w miejscowości Solina. Rozległy akwen charakteryzuje się nieregularną linią brzegową, pełną zatoczek, półwyspów i małych wysepek. Jezioro Solińskie idealnie nadaje się do eksploracji żaglówką lub kajakiem. Na turystów w okolicach Soliny czekają czyste plaże, a także wiele ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów.

Myczków to jedna z wielu turystycznych miejscowości wokół Jeziora Solińskiego. Warto w nim zwrócić uwagę na dwa ponad stuletnie kościółki, z których jeden pełnił w przeszłości funkcję grekokatolickiej cerkwi.

Szczyt Bukowina wznosi się na pograniczu trzech wielkich obszarów ochrony przyrody o wyjątkowych walorach turystycznych: Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu.

U podnóża Krysowej działa schronisko PTTK Jaworzec, do którego można dotrzeć czarnym szlakiem turystycznym. Zejście w dół zajmuje średnio niecałą godzinę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments