pieszy zielony

Zielony szlak ze Schroniska PTTK "Murowaniec" do Przełęczy Liliowe

Szlak odchodzi od żółtego szlaku wiodącego z Hali Gąsienicowej (1510 m n.p.m.) na Kasprowy Wierch w rejonie dolnej stacji kolei krzesełkowej na Kasprowy Wierch. Gdy miniemy już dolną stację kolejki, odbijamy w naszą zielono oznakowaną ścieżkę.

Szlak rozpoczyna się niemal w środku Doliny Gąsienicowej. Można tu dojść m.in. od Kuźnic (przez Dolinę Jaworzynkę lub Boczań bądź czarnym szlakiem z Brzezin). Naszym celem jest szerokie siodło przełęczy Liliowe. Pokonujemy masyw Beskidu w jego dolnej części, a po lewej stronie mamy niezwykle malowniczą Dolinę Zielonych Stawów Gąsienicowych, zwaną też pojezierzem, ograniczoną masywem Kościelca. Po lewej stronie Beskid, nieco z tyłu zostawiamy Kasprowy Wierch. Czeka nas stopniowe podchodzenie pod górę, jednak bez trudności technicznych. Przełęcz Liliowe (1952 m n.p.m.) to miejsce strategiczne: tutaj przebiega granica pomiędzy Tatrami Wysokimi i Zachodnimi. Znajduje się w głównej grani Tatr pomiędzy szczytami Beskid i Skrajna Turnia.

Po drugiej stronie przełęczy, pod nami, widać Dolinę Cichą położoną już na Słowacji. Szlak wyprowadza na grań nieco powyżej siodła przełęczy. Do ciekawostek należy budowa geologiczna przełęczy. Jest ona wapienna, mimo że otoczenie poniżej i wokół – krystaliczne. Widać to wyraźnie po roślinności: wapienne fragmenty porasta flora wapieniolubna, natomiast część krystaliczną – gatunki tolerujące ten właśnie rodzaj podłoża. Z przełęczy Liliowe możemy kontynuować wycieczkę czerwonym graniowym szlakiem w stronę Świnicy lub w przeciwnym kierunku – w stronę Beskidu i Kasprowego Wierchu.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments