pieszy zielony

Zielony szlak Żywiec-Sporysz (stacja PKP) - Żywiec (al. Jana Pawła II)

Szlak zaczyna się przy stacji PKP, skąd kierujemy się w lewo ul. Grunwaldzką, mijając po prawej stronie zabudowania fabryczne. Po chwili dochodzimy do potoku Młynówka i idziemy wzdłuż niego do mostu, za którym odbijamy ul. Grapa w prawo pod górę. Należy uważnie śledzić oznaczenia szlaku  na zakręcie schodzimy z asfaltowej drogi w lewo i wchodzimy wąska ścieżką w gęste lasy rezerwatu przyrody Grapa.

Dalej wędrujemy przez łąki, mijając pojedyncze domy aż do połączenia z ulicą Partyzantów. Po 200m skręcamy w prawo (ul. Kocurowska, następnie Do Kopca) i dochodzimy do ul. Nad Dworem, z której po kilkudziesięciu metrach odbijamy w prawo gruntową ścieżką w stronę lasu. Trzeba uważać, ponieważ szlak wiedzie wzdłuż licznych dolinek potoków spływających do Moszczanicy. Ścieżka skręca w lewo, mija staw i wchodzi na ulicę Rychwaldzką, dalej prosto przez skrzyżowanie ul. Moszczanicką i A. Komonieckiego.

Przy ul. Rychwaldzkiej znajduje się zabytkowy dwór Kempińskich i muzeum oraz stadnina koni.

Z ul. A. Komonieckiego szlak skręca w prawo ul. Kasztanową a dalej ul. Jodłową i prowadzi na osiedle Widok. Z osiedla skręcamy w lewo i schodzimy ul. Stromą nad Jezioro  Żywieckie. Należy zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez ul Krakowską. Po ponad 7 km. wędrówki właściwie przez lasy i łąki przyszedł czas na wodę - ostatni etap wiedzie prawie 3km trasą nad jeziorem.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments