rowerowy zielony

Ziemiański Szlak Rowerowy

Ziemiański Szlak Rowerowy to licząca aż 242 km pętla, prowadząca do wielu z najciekawszych pałaców i dworców w południowej Wielkopolsce. Na trasie nie brakuje też urokliwych miasteczek, starych kościołów i wielowiekowych zespołów klasztornych. Trakt biegnie z podpoznańskiego Puszczykowa przez Kościan i Leszno do Rawicza, a jego wschodnie ramię przebiega m.in. przez Kobylin, Pępowo i Gostyń. Rozrzucone wzdłuż trasy, liczne stacje kolejowe pozwalają bez trudu podzielić go na odcinki.

Położone na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego Puszczykowo to jedno z najbardziej urokliwych miejsc całej aglomeracji poznańskiej. Architektoniczną wizytówką miasteczka są wystawne, podmiejskie wille z przełomu XIX i XX w. Oznakowany na zielono Ziemiański Szlak Rowerowy biegnie stąd na południe, przecina terytorium Mosiny i dociera do Czempinia, gdzie wznosi się wspaniały barokowy pałac Szołdrskich z początku XVIII w.

Wyjeżdżając z Czempinia, docieramy na skraj Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego, który na początku XIX w. był właścicielem okolicznych majątków. Zasłynął z tego, że zgodnie ze zrównoważoną szkołą gospodarowania, tworzył na polach wielokilometrowe, wąskie zadrzewienia, które stały się schronieniem dla dzikich zwierząt i stworzyły idealne warunki dla kultywowania rolnictwa ekologicznego. Utworzony przez generała Chłapowskiego, wiejski ekosystem jest dziś przedmiotem szczególnej ochrony.

Ziemiański trakt rozwidla się za wsią Słonin. Podążając rozpoczynającą się w tym miejscu pętlą rowerową wciąż prosto, na południe, dotrzemy do słynnej stadniny koni w Racocie, której największą ozdobą jest klasycystyczny pałac książąt Jabłonowskich z XVIII w. Obecnie mieści się w nim trzygwiazdkowy hotel, a swego czasu gościli w nim tacy znakomici goście, jak Józef Wybicki i Tadeusz Kościuszko. W okresie międzywojennym Racot był jedną z siedzib prezydenta Ignacego Mościckiego.

Ziemiański Szlak Rowerowy skręca w Racocie na zachód i prowadzi do pobliskiego Kościana, małego miasta z doskonale zachowanym, średniowiecznym układem urbanistycznym. Jego najcenniejszymi zabytkami są gotycka fara i kościół Św. Ducha. W Kościanie warto zwrócić też uwagę m.in. na zabytkowy rynek i dawny klasztor benedyktynów. Nasz trakt wiedzie dalej na południowy wschód, nad brzegi Jeziora Wonieść. Kolejnym ciekawym przystankiem jest Drzeczkowo i tamtejsza ziemiańska rezydencja, wybudowana w stylu neogotyckim w XIX w. Obecnie działa w niej luksusowy hotel. W pobliskiej Osiecznej, zabytkowym miasteczku z nad Jeziorem Łoniewskim, napotykamy zaś okazały zamek. Jego historia sięga prawdopodobnie XV w., a w XIX stuleciu został gruntownie przebudowany w stylu berlińskim.

Ziemiański trakt doprowadza nas z Osiecznej na wschodnie przedmieścia Leszna. Miasto to przez wieki było miejscem działalności magnackiego rodu Leszczyńskich. Warto przejechać się do tutejszą starówką z wieloma starymi kościołami, barokowo-klasycystycznym ratuszem i XIX-wiecznymi kamienicami. Ciekawostką w Lesznie jest XVII-wieczna dzielnica żydowska z zabytkową bożnicą. Najwspanialszą ziemiańską rezydencją jest tu natomiast barokowy pałac Sułkowskich. Leszczyńscy, którzy byli swego czasu najpotężniejszym rodem w Wielkopolsce, wybudowali swoje barokowe zamczysko w położonej nieopodal Leszna Rydzynie. Monumentalna rezydencja została wzniesiona w miejscu wcześniejszej, gotyckiej warowni z XV w. Pozostałością po dawnych funkcjach obronnych obiektu jest prostokątna fosa, a w jego wnętrzach mieszczą się obecnie siedziby gimnazjum i lokalnego stowarzyszenia. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających po uprzednim uzgodnieniu.

Jedziemy ziemiańskim szlakiem z Rydzyny na wschód, do zabytkowego miasteczka Poniec, a następnie do wsi Sowiny, w której możemy podziwiać dwór Budziszewskich z pierwszej połowy XIX w. Jadąc dalej na południe, dotrzemy do Rawicza. To powstałe na planie prostokąta miasto było w XVIII w. największym przedsięwzięciem urbanistycznym w Wielkopolsce i świadczyło o potędze jego właściciela, magnata Adama Olbrachta Przyjemskiego. Siatka ulic w śródmieściu Rawicza tworzy równą szachownicę, a poszczególne kwartały uliczek są zapełnione kamienicami z XVIII i XIX w.

Ziemiański Szlak Rowerowy prowadzi dalej do Miejskiej Górki, w której wznosi się ciekawy zespół klasztorny franciszkanów z pierwszej połowy XVIII w. W pobliskim Pakosławiu napotykamy zaś okazały, barokowy pałac Krzyżanowskich, obecnie pełniący funkcję hotelu. Kolejna szlachecka rezydencja czeka na nas w Smolnicach. Tamtejszy neobarokowy pałac został wzniesiony na początku XX w. dla hrabiny von Zieten. W pobliskim Kobylinie, który jest następnym przystankiem traktu, warto natomiast obejrzeć gotycki kościół parafialny i barokowy zespół klasztorny franciszkanów. Ciekawostką w miasteczku jest też drewniana wieża zegarowa, będąca pozostałością dawnego zboru ewangelickiego. Znajduje się tu także kolejny zespół pałacowo-parkowy.

Jedziemy dalej na północny zachód, do Pępowa, którego najciekawszym zabytkiem jest XV-wieczny kościół parafialny. W miejscowości warto także zobaczyć okazały, klasycystyczny pałac Mycielskich z końca XVIII w. Rezydencja jest otoczona 20-hektarowym parkiem i obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Następny klasycystyczny pałac czeka na nas już w pobliskich Gębicach. Został on wybudowany w 1830 r. dla Hieronima Gorzańskiego i był typową dla swego okresu, ziemiańską rezydencją ze wspartym czterema kolumnami portykiem. Mieści się w nim obecnie hotel i centrum konferencyjne.

Z Gębic wyruszamy na północ, w kierunku Gostynia. Po drodze mijamy Domachowo, w którym warto zobaczyć XVI-wieczny, drewniany kościółek, a także Bodzewo i tamtejszy neobarokowy pałac, obecnie pełniący funkcję domu dziecka. Ostatni przystanek przed Gostyniem to wieś Grabonóg, w której wznosi się niewielki, klasycystyczny dworek z 1749 r., dziś muzeum M. Bojanowskiego.

W Gostyniu warto przespacerować się zabytkową starówką i odwiedzić gotycki kościół pw. św. Małgorzaty z XV w. Przy wschodniej granicy Gostynia, w Głogówku wznosi się natomiast ciekawy zespół klasztorny franciszkanów z barokową Bazyliką na Świętej Górze, której architektura była wzorowana na kościele Santa Maria della Salute w Wenecji. Nasz trakt prowadzi dalej na północ, a jego kolejnym ciekawym przystankiem jest Cichowo, gdzie znajdziemy dwór z… filmowego Soplicowa. Był on scenografią do ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jest udostępniony dla zwiedzających i otacza go stylizowany folwark z żywymi zwierzętami.

Ziemiański Szlak Rowerowy zakręca następnie na zachód i doprowadza nas do Lubinia, w którym wznosi się wspaniały zespół klasztorny benedyktynów. Najstarszą częścią kompleksu jest romańsko-gotycki kościół św. Leonarda, którego kamienne prezbiterium pochodzi z XII w. Nad panoramą Lubinia góruje natomiast wieża gotycko-barokowego kościoła pw. Narodzenia NPM, którego najstarsze fragmenty również pochodzą z czasów dynastii piastowskiej. Przejeżdżamy dalej do niewielkiego miasta Krzywiń z otaczającymi prostokątny rynek, zabytkowymi kamieniczkami i gotyckim kościołem z przełomu XV i XVI w.

Szlak zabiera nas dalej na północ, do Kopaszewa, w którym wznosi się dawna klasycystyczna rezydencja Skórzewskich. Jednym ze znakomitych właścicieli majątku w Kopaszewie był generał Dezydery Chłapowski, a w latach 1831-32 gościł w nim Adam Mickiewicz. Miejscowa legenda głosi, że to właśnie tu powstawały niektóre karty słynnego „Pana Tadeusza”. Ziemiański Szlak Rowerowy prowadzi następnie do Turwi i tamtejszego, barokowego pałacu Chłapowskich z XVIII w. Wyróżnikiem tej rezydencji jest dobudowana w XIX stuleciu, neogotycka kaplica. Obecnie w pałacu mieści się ośrodek badawczy PAN. Trakt Ziemiański zabiera nas z tego miejsca do Starego Gołębina, w którym warto zobaczyć ciekawy drewniany kościół z XVII w. Jadąc stąd około 4 km na zachód, dotrzemy do rozwidlenia rowerowej pętli pomiędzy Sowiną, a Witkówką pod Kościanem, skąd możemy udać się na najbliższą stację PKP lub wrócić rowerem do Puszczykowa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments