rowerowy żółty
Żółta trasa rowerowa Dzięgielów - Leszna-Górna - Ustroń (dawniej 13Y; po zmianie: 256Y)
Krótka, choć jednocześnie bardzo malownicza trasa rowerowa, która może być ciekawą alternatywą dla jadących zieloną trasą rowerową nr 13Z (Rybnik-Ustroń), gdyż na obu jej końcach są łączniki z tą właśnie trasą. Przebiega w zdecydowanej większości przez tereny gminy Goleszów: krótki odcinek w Dzięgielowie oraz znacznie dłuższy w Lesznej Górnej. Na samym końcu trasa wjeżdża już na tereny miasta Ustroń.
Trasa od samego początku, czyli od Zamku w Dzięgielowie, jest wznosząca, ale dopiero mniej więcej od połowy ma charakter wybitnie górski, o czym informuje tabliczka na końcu ulicy Głównej w Lesznej Górnej przy wjeździe na ulicę Podlesie. Tabliczkę należy potraktować serio. Od tego bowiem punktu prawie do końca trasy, czyli do wjazdu do lasu już w Ustroniu, trasa mocno wzbija się cały czas w górę. Plusem jednak jest dobrej jakości nawierzchnia asfaltowa. Mimo tego, trasy nie zalecam dla osób o zbyt słabej kondycji fizycznej.
Plusem trasy, rekompensującym trudy ciężkiego wjazdu, są widoki na wzniesienia i szczyty Beskidu Śląskiego, z dominującym szczytem Małej Czantorii (865 m. n.p.m.) a także najwyższym szczytem gminy Goleszów – granicznym szczytem Ostry (709 m. n.p.m.). Dużym plusem trasy jest także bardzo dobre oznakowanie a także to, że przez cały odcinek przebiega wspólnie z Głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym oznakowanym na czerwono, równie dobrze co żółty. Nie ma więc szans aby się zgubić. Na tabliczkach obu tych szlaków są także odległości do kolejnych punktów na trasie, co ułatwia orientację.
Trasa swój początek ma przy zamku rodu Czelów w Dzięgielowie, wsi sołeckiej gminy Goleszów, leżącej w dolinie Puńcówki. Ów zamek jest największą atrakcją tej małej miejscowości i jej jedynym zabytkiem. Zamek wybudowany został w stylu renesansowym pod koniec XV wieku przez ród Czelów z Czechowic – jednego z najważniejszych rodów szlacheckich Księstwa Cieszyńskiego. 100 lat później stał się własnością innego znanego śląskiego rodu – Goczałkowskich. W 1764 roku został przez nich gruntownie przebudowany i tę formę zachował do dziś. Kolejnym właścicielem został Józef Bess, który szybko sprzedał go w 1793 roku księciu Albertowi Sasko-Cieszyńskiemu. Około 1870 roku zamek poważnie ucierpiał podczas pożaru w którym utracił dużo ze swojego renesansowego charakteru. Od końca I wojny światowej przeszedł w ręce państwa i zaczął powoli niszczeć. Do końca XX wieku wykorzystywany był przez gminę jako budynek mieszkalny, obecnie jest własnością prywatną.
Trasa w swym początku krzyżuje się z ulicą Zamkową, przez którą przebiegają dwa bardzo ciekawe szlaki rowerowe: zielony nr 13Z (Rybnik-Ustroń) oraz czarny „Szlak Stroju Cieszyńskiego” gminy Goleszów. Od zamku jedziemy cały czas w kierunku południowym ulicą Graniczną prowadzącą do Lesznej Górnej. Tam droga zmienia nazwę na ulicę Główną i prowadzi do małego skrzyżowania przy przystanku autobusowym, gdzie jadąc dalej prosto dojeżdża się do dawnego drogowego przejścia granicznego z Republiką Czeską. Po drugiej stronie granicy leży także Leszna Górna, a w zasadzie 1/6 dawnej wsi, która po podziale Śląska Cieszyńskiego w lipcu 1920 roku znalazła się po czeskiej stronie – odtąd już jako Horní Líštná (pol. Leszna Górna). W 1960 roku została włączona w granice administracyjne miasta Třinec (pol. Trzyniec). Na byłym przejściu granicznym rozpoczyna się (lub kończy) czeska trasa rowerowa nr 6086, która prowadzi przez Dolní Líštná (pol. Leszna Dolna) do Vendryně (pol. Wędrynia) – jednej z najstarszych wsi Ślaska Cieszyńskiego, a obecnie bardziej znanej ze swej najsłynniejszej mieszkanki, polsko-czeskiej piosenkarki Ewy Farnej.
Żółta trasa rowerowa nie prowadzi jednak do przejścia granicznego, ale zaraz przed nim skręca w lewo i prowadzi dalej ulicą Główną. Po drodze mijamy po lewej rzymskokatolicki kościół p.w. św. Marcina a zaraz za nim po prawej ewangelicki kościół Świętej Trójcy. Do drogi dochodzi rzeczka Lesznica (Lesznianka) obok której jedziemy aż do samego końca ulicy Głównej przy małym placyku na którym znajduje się przystanek autobusowy. Po lewej widać wznoszącą się pod górę ulicę Podlesie, którą kontynuujemy drogę. Od tego momentu szlak zupełnie zmienia charakter z dosyć łatwego na ciężki, cały czas mocno wspinający się do góry. Na bardzo krótkim odcinku trasa nagle wznosi się o prawie 150 metrów i wjeżdża tym samym na zbocza Małej Czantorii (865 m. n.p.m.). Opuszczamy ulicę Podlesie, która odbija w lewo, my zaś jedziemy prosto wąską ścieżką leśną (błotnistą po deszczu), obok ostatnich domów Lesznej Górnej. Po chwili dojeżdżamy do szlabanu wyznaczającego wejście do lasu. W tym miejscu także opuszczamy gminę Goleszów i wkraczamy do miasta Ustroń. Dalej szlak prowadzi utwardzoną małymi kamieniami szeroką leśną drogą. Mniej więcej w 1/3 długości przestajemy już się wznosić do góry i powoli poziom przewyższenia obniża się z około 630 metrów do około 540 metrów n.p.m. Na końcu trasy widzimy szlaban, a za nim przecięcie z drogą leśną, przez którą przebiega zielony szlak rowerowy nr 13 Z. Trasę można dalej kontynuować jadąc dalej na lewo, po kilku kilometrach dojedzie się do wsi Cisownica, zaś za szlabanem jadąc dalej prosto po 4 km (a nie jak podaje błędnie tabliczka po 10 kilometrach!) dojedzie się do centrum Ustronia.