rowerowy żółty

Żółta trasa rowerowa Kaczyce - Kończyce Wielkie - Kończyce Małe - Kaczyce

Krótka, niewymagająca a jednocześnie bardzo ciekawa trasa rowerowa na Śląsku Cieszyńskim. Prowadzi w całości przez malownicze tereny Wysoczyzny Kończyckiej, najbardziej na wschód wysuniętej części Kotliny Ostrawskiej. Jest tu pełne zróżnicowanie terenów: lasy, pola, jeziora, osiedla domków jednorodzinnych jak i nawet niskich bloków. Po drodze napotyka się wiele zabytków w tym najważniejsze: dwa drewniane kościoły i dwa pałace. Trasa wiedzie w zdecydowanej większości po drogach asfaltowych, wyjątkiem jest tu krótki odcinek drogą szutrową w uroczysku „Kaczycki Las”.

Trasa jest świetnie skomunikowana z innymi trasami rowerowymi regionu: zieloną nr 13, czerwoną nr 24 i niebieską nr 254 po polskiej stronie oraz czeską trasą rowerową nr 6110.

Trasa zaczyna się na dawnym przejściu granicznym Kaczyce Górne – Karwina-Raj. Na punkt startu można dotrzeć wspomnianą wcześniej czeską trasą rowerową nr 6110 mająca długość 4 km i zaczynającą się przy połączeniu z trasą nr 6097. Trasa wpierw prowadzi prosto ulicą Jana Sobieskiego po czym tworzy kształt pętli, dzięki czemu możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji: wpierw „Kaczycki Las”, Kończyce Wielkie a potem Kończyce Małe, czy też odwrotna kolejność. Zaprezentowana tutaj trasa przedstawia pierwszą opcję.

Z ulicy Jana Sobieskiego skręcamy w prawo w ulicę Magnolii a następnie w lewo w Otrębowską, i znów w prawo. Dojeżdżamy tym samym do ulicy Morcinka, przy której znajduje się małe osiedle bloków – jedyne takie w Kaczycach. Powstało w latach 80-tych XX wieku specjalnie dla nowo powstałej kopalni węgla kamiennego „Morcinek”. Kopalnia okazała się mocno nierentowna w związku z czym została zamknięta w 1998 roku. Jedziemy dalej ulicą Morcinka przy terenach poprzemysłowych i osiedlowych po czym dojeżdżamy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo w ulicę Słoneczną, a potem zaraz w lewo jadąc wśród domków. Tak dojeżdżamy do ulicy Pogodnej gdzie dołączają do nas z lewej dwie trasy rowerowe: czerwona nr 24 i niebieska nr 254 wraz z którymi kierujemy się ulicą Podleśną w kierunku uroczyska „Kaczycki Las”. Tuż przy wjeździe do lasu znajduje się punkt odpoczynkowy dla turystów. Po pewnym czasie opuszczamy niebieską trasę która prowadzi dalej prosto, my zaś wraz z czerwoną trasą skręcamy w prawo aby po chwili wyjechać z lasu. Dojeżdżamy do Pogwizdowa w gminie Hażlach. Tuż za pierwszymi domkami skręcamy w lewo w ulicę Leśną (co niestety nie jest nigdzie oznaczone) opuszczając czerwoną trasę rowerową (która prowadzi dalej do Cieszyna). Jedziemy cały czas prosto ulicą Leśną która po skrzyżowaniu przechodzi w ulicę Żniwną. Po lewej widzimy cały czas uroczysko „Kaczycki Las”. Po chwili dojeżdżamy do ulicy Cieszyńskiej, która jest drogą wojewódzką nr 937 i na niej skręcamy w lewo (brak tu oznakowania). Jedziemy tą ulicą prosto krótką chwilę, po czym skręcamy w prawo w ulicę Świerkową, jadąc odtąd wspólnym odcinkiem z niebieską trasą nr 254.

Po pewnym czasie jazdy dojeżdżamy do centrum Kończyc Wielkich, mieszczących się przy OSP i sklepie spożywczym na skrzyżowaniu. Tutaj opuszczamy niebieską trasę rowerową która prowadzi dalej prosto w kierunku Dębowca, my zaś skręcamy w lewo rozpoczynając wspólny odcinek z trasami rowerowymi: zieloną nr 13 i Szlakiem Zamków nad Piotrówką. Na tym odcinku w Kończycach Wielkich mamy okazję ujrzeć cztery zabytki:

  • drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, zbudowany w 1777 roku, przebudowany w XIX wieku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego
  • barokowo-klasycystyczny pałac wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku
  • kaplica pałacowa z 1776 roku
  • folwark „Karłowiec” z XIX wieku – obecnie gospodarstwo agroturystyczne

Na skraju parku będącego częścią zespołu pałacowego, przy drodze znajduje się niezwykły obiekt – dąb szypułkowy „Mieszko”, uznany za pomnik przyrody, najstarszy dąb na Śląsku, jeden z najstarszych w Polsce, liczący ponad 750 lat, wysoki zaś na 28 metrów. Na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Górnej, tuż za folwarkiem „Karłowiec” znajduje się świetny punkt widokowy na leżącą na południu górę Wielką Czantorię. Na tym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ulicę Górną, po krótkiej jeździe nią opuszczamy Kończyce Wielkie (i tym samym gminę Hażlach) i wjeżdżamy do Kończyc Małych (w gminie Zebrzydowice). Dalej prosto ulicą Bławatkową docieramy do centrum wsi gdzie znajdują się dwa zabytkowe obiekty: zamek z XVI wieku wybudowany w stylu renesansowym (co jest rzadkością na Śląsku) oraz barokowy kościół parafialny z XVIII wieku Sanktuarium Matki Boskiej Kończyckiej. Kontynuując trasę, musimy na ulicy Staropolskiej, jeszcze przed kościołem, skręcić w lewo na ścieżkę pieszo-rowerową biegnącą wzdłuż stawu. Dojeżdżamy nią do wiaty/punktu odpoczynkowego przed którym skręcamy w prawo na mały mostek, po przejechaniu którego skręcamy od razu w lewo. Jedziemy prosto, przejeżdżając drogę wojewódzką nr 937 i zaraz za nią skręcamy w lewo w ulicę Świtezianki. Mijając stawy w lewej jedziemy nią do końca, po drodze jadąc pod mostem kolejowym. Dojeżdżamy do ulicy Matejki, na której skręcamy wpierw w lewo, potem zaś w prawo w ulicę Średnicową, którą docieramy do centrum Kaczyc. Tutaj mamy okazję ujrzeć najważniejszy obiekt natury historycznej we wsi: drewniany kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1620 roku, przeniesiony w latach 1971-72 z Ruptawy (sołectwa miasta Jastrzębie-Zdrój). Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Na ulicy przy kościele ponownie „łapiemy” znane nam wcześniej trasy rowerową: czerwoną nr 24 i niebieską nr 254 które na skrzyżowaniu z ulicę Harcerską prowadzą dalej w prawo w kierunku Podświnoszowa, czyli Kaczyc Dolnych. Nasza trasa zaś prowadzi w lewo, gdzie dojeżdżamy do cmentarza i leżącej przy nim ulicy Jana Sobieskiego na której skręcamy w prawo. W tym miejscu, w Kaczycach Górnych, zamykamy pętlę. Możemy kontynuować trasę dalej ulicą Jana Sobieskiego do punktu startu czyli granicy polsko-czeskiej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments