pieszy żółty

Żółty szlak Bydgoszcz - Gniewkowo

Szlak rozpoczyna się przy pętli tramwajowej Łęgnowo w Bydgoszczy. Równolegle do szosy (ul. Nowotoruńska) prowadzi przez Siedmiogóry do Makowisk.

Siedmiogóry jest to obszar, na który składa się siedem gór. Między Siedmiogórami a Wypaleniskami znajdują się linie okopów po bitwie wojsk polskich i radzieckich z przebijającą się w kierunku Bydgoszczy załogą twierdzy Toruń w 1945 r. Napotkać tutaj można leje po pociskach artyleryjskich. Szlak skręca na południe i przecina drogę krajową nr 10 w kierunku Wypalenisk, następnie wchodzimy w las. Idziemy leśną drogą na wschód. Przed drogą do osiedla Rudy napotykamy czarny szlak "Komputerków", który towarzyszy nam przez około 1 km oraz szlak rowerowy "Świadkowie historii".

Szlak "Puszczański", prowadzi dalej na wschód. Dochodzimy do dużej polany, na której jeszcze niedawno stała leśniczówka Trzcianka. Stopniowo zagłębiamy się w tereny Puszczy Bydgoskiej. Na terenie puszczy bytuje wiele gatunków zwierząt m. in. jelenie, sarny, dziki, lisy oraz liczne gatunki ptaków, których odgłosy możemy podziwiać podczas wędrówki.

Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Szlak skręca w prawo. Po dojściu do drogi powiatowej nr 1549C podchodzimy głębokim wąwozem pod Szwedzkq Górę. Nazwa pochodzi od występującego w tym miejscu posterunku wojsk szwedzkich w czasach tzw. "potopu szwedzkiego". Wychodząc z lasu znajdujemy się we wsi Chrośna. Na końcu wsi na skrzyżowaniu dróg leśnych skręcamy w lewo jednocześnie wchodząc w las. Następnie przechodzimy przez dwa leśne skrzyżowania, po czym skręcamy w lewo. Po prawej stronie znajduje się polana, którą porastają stare dęby. Podążając dalej docieramy do drogi, na której skręcamy w lewo. Szlak wychodzi z lasu i prowadzi w rozległą dolinę Kanału Chrośniańskiego. Mijamy kapliczkę z 1946 roku oraz dwa gospodarstwa znajdujące się po lewej stronie drogi, za którymi wchodzimy w las, by potem skręcie w prawo.

Szlak wije się się pomiędzy ścianą lasu a leśnymi szkółkami. Po dojściu do utwardzonej drogi skręcamy w prawo, po czym na najbliższym rozwidleniu skręcamy w lewo. Mijamy szpaler modrzewi. Leśny dukt stopniowo przeistacza się w wiejską drogę. Docieramy do Osieka Wielkiego, gdzie po lewej stronie widzimy maszt telefonii komórkowej. Z prawej mijamy Szkołę Podstawową. Na końcu wsi, przed lasem droga skręca w prawo. Dochodzimy do dużego, kolistego skrzyżowania z przystankiem PKS. Szlak prowadzi prosto w las. Po jego przejściu przekraczamy mostek przez Zieloną Strugę i wychodzimy na odkryły teren.

Szlak prowadzi wiejską drogą. Przecinamy skrzyżowanie i na krótko wchodzimy w las. Po wyjściu z lasu docieramy do pierwszych zabudowań Glinna Wielkiego. Po lewej stronie widać duży staw, który powstał po dawnym żwirowisku. Za małym laskiem napotykamy krzyż. Tutaj skręcamy w lewo. Po dojściu do ściany lasu skręcamy w prawo a następnie w lewo w głąb. Po ok. 700 m szlak skręca w prawo. Dochodzimy do leśnej drogi, którą przecinamy i wchodzimy w przecinkę. Następnie przecinamy drogę i przechodzimy przez wzgórza Góry Toruńskiej. Ponownie napotykamy skrzyżowanie. Tym razem szlak prowadzi na skos w prawo, a po ok. 500 m w lewo. Wychodzimy na dużą polanę. Przez zagajnik idziemy dużym łukiem w prawo i wchodzimy w młody las. Po dojściu do poprzecznej drogi napotykamy Szlak "Zielonej Strugi" (czerwony). Skręcamy w lewo,i idziemy w kierunku wschodnim. Obydwa szlaki prowadzą jakiś czas razem. Po wyjściu na dużą polanę czerwony szlak odbija w lewo, a my przechodząc koło kilku zabudowań ponownie wchodzimy w las. Po lewej stronie widzimy kolejne zabudowania, po czym na łuku drogi, szlak prowadzi prosto. W Dąblinie wychodzimy na bitą drogę w prawo, po czym koło krzyża skręcamy w lewo. Następnie docieramy do asfaltowej drogi Gniewkowo - Kąkol i skręcamy w prawo.

Po 200 m docieramy do miejsca martyrologii mieszkańców powiatu inowrocławskiego z okresu II wojny światowej. Do Gniewkowa docieramy asfaltową drogą po ok. 2,5 km. Szlak kończymy na stacji PKP w Gniewkowie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments