pieszy żółty
Żółty szlak Kozy - Żarnówka Mała
Żółtym szlakiem turystycznym można dojść z miejscowości Kozy pod Bielskiem-Białą na wznoszący się na 828 m n.p.m. szczyt Hrobacza Łąka. Następnie trakt opada w kierunku rzeki Soły i kończy się nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego, przy Zaporze Porąbka.
Kozy pod Bielskiem-Białą to największa pod względem ludności wieś w Polsce, licząca ponad 11 tysięcy mieszkańców. Od zachodu sąsiadują z Bielskiem-Białą, skąd można do nich dotrzeć drogą krajową nr 52. Stoją tu głównie stare murowane domy i nowsze, podmiejskie wille. Nad panoramą miejscowości góruje natomiast strzelista wieża neogotyckiego kościoła parafialnego z początku XX w. Ciekawymi zabytkami w Kozach są także XVIII-wieczny pałac hrabiego Czecz de Lindenwald, pochodząca z tego samego okresu kapliczka św. Jana Nepomucena oraz o sto lat starsza, niestety obecnie dosyć zaniedbana owczarnia. Warto w Kozach odwiedzić również stanowisko archeologiczne, które odsłania fundamenty dawnego zamku rycerzy oświęcimskich z XIV w.
Żółty szlak turystyczny ma ponad 10 km i rozpoczyna się przy dworcu PKP w Kozach. Prowadzi najpierw na zachód, ulicą Dworcową, a następnie skręca w lewo, w Nadbrzeżną, przy której wznosi się zabytkowy kościół parafialny. Trakt dochodzi następnie do ronda i wiedzie na drugą stronę ulicy Bielskiej (droga krajowa nr 52). Od tego miejsca prowadzi już cały czas prosto na południe, aż do ostatnich zabudowań miejscowości. Wkraczamy w budkowy las, urozmaicony wyrastającymi tu i ówdzie drzewami iglastymi. Wspinając wciąż pod górę, co jakiejś czas wychodzimy z leśnej ścieżki na drogę asfaltową.
Hrobacza Łąka to szczyt w Beskidzie Małym, wznoszący się na wysokość 828 m n.p.m. Można na nim przenocować w zabytkowym schronisku PTTK, powstałym już w latach 30-stych XX w. Znakiem rozpoznawczym wzgórza jest ustawiony na jego wierzchołku, stalowy krzyż, który dzięki podświetleniu jest w nocy widoczny z odległości wielu kilometrów. Usytuowana na grzbiecie Hrobaczej Łąki polanka świetnie nadaje się do obserwacji Beskidu Małego i Żywieckiego. Widać stąd także lustro Jeziora Międzybrodzkiego, a w pogodny dzień na horyzoncie ukazują się także wierzchołki Tatr.
Żółty szlak turystyczny z polanki na Hrobaczej Łące opada w dół. Prowadzi nas od tej chwili cały czas na południowy wschód, zniżając się powoli w kierunku Jeziora Międzybrodzkiego. Większa część tego odcinka szlaku wiedzie drogą asfaltową, czasami przechodzącą w brukowane „kocie łby”. Docieramy w końcu do wsi Żarnówka Mała, przez którą kierujemy się dalej, do brzegów Jeziora Międzybrodzkiego. Ostatni kawałek szlaku wiedzie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 948 na północny wschód, aż do Zapory Porąbka, która spiętrzając wody rzeki Soły utworzyła retencyjne Jezioro Międzybrodzkie. Została zbudowana już przed II wojną światową, ma 37 m wysokości, 260 m długości, a jej turbiny produkują energię elektryczną. Nad zaporą przebiega droga asfaltowa, którą można przejść z Żarnówki Małej do Międzybrodzia Bielskiego.