pieszy żółty

Żółty szlak Międzybrodzie Żywieckie (BUS) - Oczków

Żółty szlak turystyczny z Międzybrodzia Żywieckiego do dzielnicy Oczków w północnej części Żywca prowadzi przez zalesione wzgórza na wschodnim brzegu jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego. Nie jest szczególnie trudny i można go przejść w jeden dzień. Pozwala zarazem cieszyć się urokiem jednego z najpiękniejszych miejsc w polskich Beskidach.

Międzybrodzie Żywieckie to letniskowa miejscowość na południowo-wschodnim brzegu retencyjnego Jeziora Międzybrodzkiego. Leży około 10 km na południe i kilkadziesiąt metrów niżej od Żywca. Ten drugi jest usytuowany powyżej 39-metrowej zapory w Tresnej, oddzielającej od siebie Jeziora Międzybrodzkie i Żywieckie. Wzniesiona w latach 60-tych XX w. tama, wraz z kolejną w Żarnówce Małej, przyczyniły się do powstania w tej części województwa śląskiego jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w całych polskich górach. Oba retencyjne zbiorniki są dziś rajem dla miłośników sportów wodnych. Roztacza się też na nie wspaniały widok z okolicznych szlaków górskich. Nad brzegami obu jezior od wielu lat jak grzyby po deszczu powstają nowe hotele, ośrodki wczasowe i domki letniskowe.

Trakt z Międzybrodzia Żywieckiego do Oczków rozpoczyna się u zbiegu ulic Beskidzkiej i Spacerowej, w pobliżu mostu nad rzeką Sołą. Prowadzi stamtąd na południowy wyschód. Przekracza mostek nad strumykiem Isepnica, a za nim, po prawej stronie, niewielki cmentarz parafialny. Ulicą Akacjową dochodzi do ostatnich zabudowań miejscowości, a następnie wspina się na górski stok, prowadząc przez pewien czas wzdłuż koryta Potoku Głębokiego. Po dłuższym docinku leśnej ścieżki, żółty szlak pozwala dotrzeć do skrzyżowania z niebieskim traktem turystycznym, prowadzącym z Leśniczówki Lipnik do Przełęczy Cisowej. Skręcając w tym miejscu z naszej ścieżki w prawo, moglibyśmy zejść ową drogą wprost do zapory wodnej w Tresnej. Żółty trakt wiedzie natomiast dalej prosto, w kierunku południowym.

Na kolejnym odcinku wspinamy się na najwyższa kulminację szlaku, jaką jest żywiecki Stary Groń. To zalesiony szczyt nad wschodnim brzegiem Jeziora Żywieckiego, wspinający się na wysokość 550 m n.p.m. Po minięciu wzgórza, żółty szlak prowadzi już cały czas w dół stoku, aż do wiodącej nad brzegiem jeziora ulicy Krakowskiej. Skręca nią następnie w lewo, aby po następnym kilometrze dotrzeć do Oczkowa, który jest najdalej na północ wysuniętą dzielnicą Żywca.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments