pieszy żółty

Żółty szlak Mikuszewice Śląskie – Klimczok

Żółty szlak pieszy na Klimczok rozpoczyna się na południowych peryferiach Bielska-Białej. Wiedzie przez zalesione szczyty górskie Kołowrót i Szyndzielnia, wspinając się po drodze na wysokość względną około 500 m. Na Klimczoku, który wznosi się na 1117 m n.p.m., można przenocować w zabytkowym schronisku PTTK.

Mikuszewice Śląskie to południowo-wschodnia, willowa dzielnica Bielska-Białej. Do końca lat 60-tych XX w. były niezależną wsią, dzięki czemu zachowały sporo z dawnego uroku niewielkiej, górskiej miejscowości u podnóża Beskidu Śląskiego. Ich najcenniejszym zabytkiem jest drewniany kościółek parafialny z końca XVII w. Odwiedzając Mikuszewice Śląskie, warto też zwrócić uwagę na kilka stylowych willi z XIX w. oraz stary cmentarz ewangelicki. Południowa dzielnica Bielska-Białej jest poza tym doskonałą bazą wypadową na okoliczne, górskie szlaki i nietrudno w niej znaleźć hotel lub pensjonat.

8-kilometrowy, żółty szlak na Klimczok rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Rzecznej i Olszówka, skąd prowadzi dalej przez park na południe. Mija kolejno przedszkole przy ulicy Grotowej oraz ostatnie zabudowania Bielska-Białej przy ulicach Halnej i Krokusowej. Następnie wychodzi na zalesione stoki. Ścieżka wiedzie od tego momentu w cieniu wysokich buków, przeplatających się z drzewami iglastymi. Po dłuższym odcinku wdrapywania się w coraz wyższe rejony Beskidu Śląskiego, nasz trakt mija południowe zbocze Koziej Góry (686 m n.p.m.), na której można przenocować w schronisku PTTK. Przez wiele lat na tym wzgórzu znajdowała się dziś już zdemontowana skocznia narciarska oraz naturalny tor saneczkowy, niestety od pewnego czasu również zamknięty. W dobie kontrreformacji na zboczach Koziej Góry swoje tajne nabożeństwa odprawiali prześladowani w tym rejonie ewangelicy. Ciekawostką są też znajdujące się na szczycie ruiny altany z początku XX w.

Żółty szlak turystyczny spod Koziej Góry podchodzi na 788-metrowy Kołowrót, na którym przez pewien czas zbiega się ze specjalnie oznakowaną, 3-kilometrową ścieżką edukacyjną. Można nią dotrzeć do wielu malowniczych i rzadko odwiedzanych przez turystów zakątków północno-wschodnich stoków tego wzniesienia. Kolejnym ważnym przystankiem na naszym szlaku jest natomiast wspinająca się na 1028 m n.p.m. Szyndzielnia. Z usytuowanej na jej szczycie polanki roztacza się wspaniały widok na Bielsko-Białą i okoliczne wzgórza. Na Szyndzielnię można wjechać z tego miasta również nowoczesną kolejką gondolową. Działa na niej też najstarsze w całym Beskidzie Śląskim schronisko. Powstało ono pod koniec XIX w. w romantycznym stylu eklektycznym i zostało rozbudowane w nowocześniejszej formie po II wojnie światowej.

Z Szyndzielni żółty trakt wyrusza dalej na południe, na Klimczok. Szczyt ten należy do długiego pasma Baraniej Góry i wznosi się na 1117 m n.p.m. Również tutaj można się zatrzymać w zabytkowym schronisku. Ciekawostką jest ustawiony na szczycie maszt z antenami telekomunikacyjnymi. Zimą, na wschodnim stoku Klimczoka działa natomiast ponad 400-metrowy wyciąg talerzykowy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments