pieszy żółty

Żółty szlak Osiek - Stobno (PKP)

Szlak żółty Osiek - Góra Dębowa - Krostkowo – Białośliwie - Wolsko - Brzostowo – Kaczory – Żabostowo - Kalina - Byszki - Motylewo - Jezioro Leśne - Stobno PKP
Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy przy stacji PKP Wyrzysk Osiek. W pobliżu dworca znajduje się skansen budownictwa ludowego. Ulicą dworcową udajemy się w stronę przejazdu kolejowego, przy którym skręcamy w prawo - w ulicę Wyrzyską prowadzącą do Wyrzyska.
Po przejściu 0,5 km od stacji PKP wkraczamy na drogę Osiek - Miasteczko Krajeńskie. Drogą tą idziemy równolegle z torami kolejowymi Piła - Bydgoszcz.
Na wysokości Bąkowa Górnego (3,6 km) spotykamy trzy samotne lipy, przy których skręcamy w prawo, kierując się w stronę lasu. Po przejściu około 0,5 km wkraczamy do lasu i dalej idziemy drogą leśną.
Po 1,2 km od wejścia do lasu opuszczamy drogę i skręcamy na ścieżkę, która wyprowadza nas na Dębową Górę (5,7 km). Jest to najwyższe wzniesie w okolicy, porośnięte lasem mieszanym z przewagą dębu. Jednocześnie jest ono częścią rezerwatu przyrody Zielona Góra.
Dalej idziemy ścieżką leśną, pokonując kolejne zakręty i mijając po drodze stawek (7,7 km) wychodzimy na skraj lasu (8,3 km). Na ostatnich 600 metrach należy zwracać baczną uwagę na znaki, ścieżka jest niewyraźna, mocno pozarastana.
Opuszczając las idziemy obok samotnych zabudowań i kierujemy się w stronę Krostkowa. Mijając cmentarz wkraczamy do wsi (9,0 km). Na skrzyżowaniu droga w lewo prowadzi do stacji PKP, my dalej idziemy prosto przez wieś, mijając z lewej strony kościół.
Po opuszczeniu miejscowości w wyraźnym obniżeniu terenu skręcamy w lewo opuszczając drogę asfaltową i udajemy się na skraj doliny. Wygodną i wyraźną ścieżką idziemy w kierunku zachodnim, nie przekraczając torów kolejowych. Tak docieramy do Białośliwia, a w nim Urzędu Gminy (15,5 km). W pobliżu znajduje się dworzec PKP na linii kolejowej Piła - Bydgoszcz.
Z pod Urzędu Gminy w Białośliwiu idziemy w kierunku lasu, przekraczając tory nieczynnej kolejki wąskotorowej i mostek na rzece Mytnica (16,4 km). Mijając ostatnie zabudowania Białośliwia wkraczamy do lasu i dalej idziemy drogą prowadzącą do leśniczówki. Stoi ona na polanie śródleśnej. Przy drodze spotykamy kilka dębów wyróżniających się swoimi rozmiarami.
Wychodzimy z lasu (18 km) i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo zagłębiając się ponownie w las. Drogą tą dochodzimy do wsi Wolsko (21 km), a idąc dalej prosto, po 2 km wkraczamy do Brzostowa Starego (23 km). Droga, którą teraz idziemy to droga Osiek - Miasteczko Krajeńskie.
Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Brzostowa Nowego. W pobliżu skrzyżowania znajduje się park z pałacem mieszczącym Technikum Rolnicze. Po przekroczeniu szosy Grabówno - Miasteczko Krajeńskie w Brzostowie Nowym (25,2 km) idziemy do Marianowa, gdzie skręcając w prawo wchodzimy do lasu.
Dalej szlak prowadzi nas brzegiem doliny, którą kiedyś płynęła struga (27,2 km). Dochodzimy nad byłe jezioro Brzostowskie - obecnie pozostał z niego stawek (28,7 km). Po 600 metrach wychodzimy na drogę leśną z Grabówna do Rzadkowa.
Idąc nią dalej mijamy rozwidlenie drogi z Grabówna do Śmiłowa. Po 1,2 km (30,5 km) skręcamy w prawo. Dalej droga wiedzie nas ku strudze Radacznicy, by po dotarciu do niej skręcić w lewo. Idziemy wzdłuż jej brzegu, aż do grobli dzielącej j. Kopcze (33 km). Przechodzimy ją i na drugim brzegu skręcamy w prawo.
Idziemy wzdłuż brzegu ku zachodniemu krańcowi jeziora. Osiągając go (35,4 km) skręcamy w lewo pod górę. Przechodząc obok ośrodka wypoczynkowego i wkraczamy do Kaczor. Wkrótce wychodzimy na szosę Śmiłowo - Kaczory - Chodzież, która doprowadza nas na stację PKP (36,5 km).
Ze stacji PKP w Kaczorach idziemy na południe, po 200 metrach skręcamy w prawo, przechodząc obok gmachu Urzędu Gminy, a następnie obok cmentarza. Wśród nowo wybudowanych domków dochodzimy do przejazdu kolejowego na trasie Piła - Bydgoszcz (38 km).
Za przejazdem idziemy wzdłuż torów w kierunku lasu, docierając nim do dawnego OW Żabostowo (38,5 km). Tu rozpoczyna się szlak niebieski WK-3515n OW Żabostowo - Piła. Po 200 metrach szlak ten skręca w prawo, a my dalej idziemy prosto i przechodzimy pod mostem linii kolejowej Piła -Bydgoszcz (39,4 km). Droga wiedzie wśród lasów mieszanych lekko się wijąc.
Za wyraźnym skrętem w lewo (40,3 km) idziemy wybrukowanym odcinkiem drogi ponownie skręcając, tym razem w prawo (40,7 km). W dalszym ciągu wędrujemy drogą leśną, przechodząc pod linią wysokiego napięcia (41,9 km). Pokonując kilka małych skrętów, wychodzimy na szosę Piła - Dziembowo.
Mijając pierwsze zabudowania Kaliny łączymy się ze szlakiem czerwonym WK-184c Jezioro Płotki - Ujście (44,4 km). Razem z nim przechodzimy pod mostem linii kolejowej Piła - Poznań. Na nasypie przystanek Piła - Kalina. Dalej (44,8 km) stoi budynek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a przy nich dęby pomniki przyrody (jeden z nich to Kaliniak). Po 200 metrach skrzyżowanie z drogą Piła - Byszki (45 km). Na skrzyżowaniu przystanek PKS, a w niedużej odległości w kierunku Piły miejsce częstych pikników mieszkańców Piły. Rosną tam stare dęby (pomniki przyrody) i stoi drewniany smok.
Idziemy dalej prosto, obok zabudowań nad rzekę. Jej brzegiem idziemy aż do skrzyżowania (45,7 km), na którym skręcamy w lewo, opuszczając rzekę.
Na następnym rozwidleniu skręcamy w prawo. Drogą wśród lasów, a później skrajem lasu docieramy do zabudowań Byszek (47,4 km). Szlak czerwony WK-184c idzie dalej przez wieś, a my skręcamy w prawo. Drogą między polami dochodzimy ponownie do rzeki Gwdy, kierując się w stronę śluzy. Tu przeprawiamy się na drugi brzeg rzeki (48,3 km).
Ruszając spod śluzy pokonujemy zakręty pierwszy w prawo - odchodzący od rzeki, drugi również w prawo - wśród łąk. Za trzecim, tym razem w lewo (49,6 km) wchodzimy do Motylewa. Idziemy ulicą przez osiedle, przekraczając tory kolejowe dochodzimy do szosy Piła -Poznań (50,5 km). Przy niej przystanek PKS i MZK.
Idziemy dalej prosto, między polami, w kierunku lasu. Pokonując kolejne skrzyżowania (cały czas prosto) dochodzimy do skrzyżowania (53,5 km), na którym skręcamy w lewo - a nieco dalej w prawo. Idąc dalej drogą wśród lasów sosnowych pokonujemy kolejne zakręty aż wychodzimy na szosę Piła - Trzcianka (56,5 km).
Na krótkim odcinku (300 m) idziemy szosą, a następnie schodzimy nad Jezioro Leśne (Stobieńskie)(56,9 km). Wędrujemy jego brzegiem do miejsca wypoczynku mieszkańców Piły, przyjeżdżających licznie w gorące dni nad to jezioro. Stąd drogą leśną, obok samotnych zabudowań (57,6 km), gdzie skręcamy w prawo, a za płynącą strugą (58 km) w lewo. Pokonując następny skręt w prawo dochodzimy do linii wysokiego napięcia, z którą idziemy około 300 metrów. Opuszczając ją skręcamy w prawo. Po kolejnych skrętach w lewo (59,5 km) i w prawo dochodzimy do torów kolejowych linii Piła - Krzyż (60,3 km). Przed nimi skręcamy w lewo idąc wzdłuż nasypu.
Przekraczając kanał Stobieński wychodzimy na szosę Stobno - Kotuń. Z niej udajemy się na pobliską stację PKP Stobno (61,5 km).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments