pieszy żółty

Żółty szlak pieszy Ćwilin - Mszana Dolna

10-kilometrowy szlak żółty prowadzi z Ćwilina (1072 m n.p.m.), drugiego co do wielkości szczytu w Beskidzie Wyspowym, do miasteczka Msza Dolna, położonego w widełkach rzek Raby i Mszanki.

Szlak rozpoczyna się na grzbiecie Ćwilina. Jest to samotny, wybitny szczyt, otoczony ze wszystkich stron głębokimi przełęczami. Jego stoki są strome i zalesione, a na jego wierzchołku znajduje się rozległa Polana Michurowa. Rozpoczynamy wyprawę na jej północnym skraju i idziemy na zachód. Wkraczając do lasu, żółty szlak turystyczny zaczyna opadać stromo w dół. Około 50 m niżej mijamy kolejną, niewielką, śródleśną polankę i idziemy dalej cały czas prosto.

Po zejściu na wysokość poniżej 700 m n.p.m. wychodzimy z lasu. Kolejny odcinek szlaku biegnie falującym, górskim grzbietem, na którym co chwila będziemy wkraczać w kolejne leśne zagajniki i na niewielkie łąki. W dole stoku, po lewej stronie, możemy dojrzeć zabudowania miejscowości Łostówka oraz mozaikę rozdrobnionych poletek uprawnych.

Długi, górski grzbiet doprowadza nas aż do doliny rzeki Mszanka, która w Mszanie Dolnej uchodzi do Raby. Mijając kolejne pola uprawne, nasz szlak sprowadza nas znowu stromo w dół. Dochodzimy do szosy ciągnącej się wzdłuż prawego brzegu rzeki i skręcamy na północ, w kierunku Mszany Dolnej. Mijamy następnie tory kolejowe i skręcamy w lewo, idąc dalej wzdłuż drogi krajowej nr 28. Przechodzimy tak mostem na lewy brzeg Mszanki i kończymy wycieczkę w centrum miejscowości, obok dworca PKS.

Dodatkowe informacje:

Polana Michurowa w przeszłości była chętnie odwiedzana przez miejscowych pasterzy. Obecnie cieszy oczy głównie turystów i stopniowo zarasta lasem. Możemy odnaleźć na niej drewnianą kapliczkę z Ołtarzem Milenijnym, wzniesioną na grzbiecie Ćwilina w 2000 r.

  

Mszana Dolna to miasteczko liczące sobie nieco ponad 7 tysięcy mieszkańców. W jego panoramie wyróżnia się strzelisty, murowany kościół św. Michała Archanioła, wybudowany pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim.  

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments