pieszy żółty

Żółty szlak pieszy Jaworzynka - Szafranówka

Żółty szlak z Jaworzynki na Szafranówkę ma prawie 13 km i przebiega przez szczyt Dzwonkówki oraz Szczawnicę, aż do granicy ze Słowacją. Prowadzi przez zalesione, górskie zbocza i otwarte hale, z których roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Sądecki i Pieniny.

Żółty trakt rozpoczyna się na Jaworzynce. Jest to mało wybitny szczyt w Paśmie Radziejowej, leżący około 6 km na północ od Krościenka. Jego zachodnie stoki opadają w kierunku Dunajca. Jaworzynka sięga wysokością 936 m n.p.m. i sąsiaduje z wyższym o 7 m Koziarzem. Schodzimy z niej w kierunku południowym. Podczas gdy grzbiet tego szczytu jest w zasadzie całkowicie zalesiony, na jego stokach można natrafić na liczne polanki, które są dobrymi punktami widokowymi do obserwacji okolicznych wzniesień i przełęczy Beskidu Sądeckiego.

Schodzimy do położonej na wysokości 782 m n.p.m. przełęczy Złotne. Jej nazwa pochodzi od prowadzonych w jej rejonie w zamierzchłych czasach poszukiwań złota. Na otwartej, górskiej hali na jej północnym stoku możemy zobaczyć kilka zabudowań. Tuż pod przełęczą ma swoje źródło potok Lewa Ręka, który opada aż do Dunajca. Na zachodnim, stromo opadającym w kierunku rzeki zboczu został wyznaczony leśny rezerwat przyrody „Pustka Wielka”.

Z przełęczy Złotne żółty szlak turystyczny zaczyna się wspinać w kierunku Dzwonkówki. Należy ona do głównego Pasma Radziejowej i wznosi się na 983 m n.p.m. Szczyt ten posiada kilka wierzchołków i jest w górnych partiach całkowicie zalesiony. Nasz trakt schodzi z niego na południe, w kierunku Szczawnicy. Już niedługo wychodzimy z lasu na otwarte hale, z których roztacza się wspaniały widok na strome doliny Dunajca i rzeki Grajcarek.

Grajcarek uchodzi do Dunajca w zachodniej części Szczawnicy. Ona sama jest starym miastem uzdrowiskowym przy granicy polsko-słowackiej, odwiedzanym chętnie przez turystów już od paru stuleci. Niezwykłego kolorytu nadaje Szczawnicy wiele drewnianych domów, stylowych willi i starych sanatoriów z XVIII i XIX w. W jednym z nich, przy placu Dielta, działa dziś uzdrowiskowe muzeum. Szczawnica oferuje doskonałą bazę noclegową i krzyżuje się w niej wiele pienińskich szlaków turystycznych. Nasz trakt schodzi do jej centrum przez ulice Języki i Zdrojową, a następnie prowadzi przez most na południowy brzeg Grajcarka.

Za mostem szlak na chwilę skręca w lewo, a następnie pod kątem w prawo, w kierunku południowo-wschodnim. Już po chwili wychodzimy z obszaru zabudowanego miasteczka i zaczynamy się wspinać na trawiasty stok. To już ostatni odcinek szlaku. Wspinamy się na Szafranówkę (742 m n.p.m.). Aby dotrzeć na jej szczyt ze Szczawnicy, musimy pokonać wysokość względną około 300 m. Zajmuje to średnio nieco ponad godzinę.

Szafranówka należy do głównego grzbietu Małych Pienin. Jej stoki są częściowo zalesione, a od strony przełęczy Maćkówka można na nich znaleźć także stok narciarski z wyciągiem. Szczyt Szafranówki jest natomiast ozdobiony ostro zakończoną, wapienną granią. Ta leżąca na samej granicy polsko-słowackiej góra jest miejscem skrzyżowania kilku górskich szlaków.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments