pieszy żółty

Żółty szlak pieszy Lubień - Dziekanowice

Przebieg: Lubień - Zarbębki - Kozielec - Kamionka - kapliczka św. Bernarda - przełęcz Weska - Łysina - Sucha Polana - Kamiennik - przełęcz Zasańska - Ostrysz - Kacza Góra - Zjazd - Skalna - Dobczyce - Góra Zamkowa - rzeka Raba - Dziekanowice.

Start szlaku to wieś Lubień. Po przejściu przez rzekę Rabę kierujemy się na północny wschód.  Szlak wiedzie przez wzgórza Beskidu Makowskiego. Na początku trasy mijamy zalesione zbocza grzbietów: Kozielec, Kamionka, Patryja, Łysina i Kamiennik. Przekraczamy Kotlinkę Wiśniowej, by wspiąć się na stoki Ostrysza. Docieramy do drogi, którą okrążamy miejscowość Kornatka. Na tym etapie szlaku od strony zachodniej mijamy sztuczny zbiornik zaporowy- jezioro Dobczyckie. Miasto Dobczyce mijamy od zachodu i kierujemy się na północ, aby po przekroczeniu rzeki wśród pól i zagajników dotrzeć do końcowego punktu- wsi Dziekanowice.

Warto zobaczyć: Po drodze, jeszcze przed szczytem Patryja zobaczymy okopy z 1914 i 1945 roku a za przełęczą Weską pozostałości okopów rosyjskich z 1914 roku. Z kolei za przełęczą Zasańską są kurhany z VII - IX w. W samych Dobczycach do zwiedzenia mamy m.in : ruiny zamku starostów dobczyckich (XIV w.) i skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments