pieszy żółty

Żółty szlak pieszy Piwniczna Zdój - Niemcowa

Wejście z Piwnicznej-Zdrój na Niemcową zajmuje średnio ponad 2 godziny. Pokonujemy w tym czasie żółtym traktem niecałe 6 km i różnicę wysokości około 400 m. Szlak wiedzie przez wiele wspaniałych punktów widokowych, a na jego drodze można napotkać małe góralskie wioski i ciekawe zabytki.

Przebieg:

Żółty szlak na Niemcową rozpoczyna się przy stacji PKP w Piwnicznej-Zdrój. Idziemy najpierw na północny zachód ulicą Kolejową, a następnie skręcamy w lewo, w Krakowską, która doprowadzi nas aż na zachodnie obrzeża miasta. Szlak wkracza następnie w ulicę Partyzantów, przy której mija kilka ostatnich zabudowań i wychodzi na otwarte pola uprawne.

Idziemy cały czas prosto na zachód. Na szlaku nie ma istotnych zakrętów. Otwarty teren stopniowo się podnosi, więc oglądając się za siebie możemy podziwiać piękną panoramę Piwnicznej-Zdrój i przełomu rzeki Poprad. Po drodze mijamy niewielkie, góralskie wioski Pola i Latawcowa. Za nimi zaczyna nas otaczać coraz więcej zgrupowań drzew, aż w końcu nasz żółty szlak wkracza do lasu. Czeka nas teraz nieco bardziej strome podejście na Niemcową (963 m n.p.m.), gdzie kończymy wycieczkę na rozleglej i malowniczej polanie.

Dodatkowe informacje:

Piwniczna-Zdrój nad Popradem to stara miejscowość uzdrowiskowa. Jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki Beskidu Sądeckiego i dysponuje dobrą ofertą noclegową. Zaglądając do Piwnicznej-Zdrój, warto odwiedzić tamtejszy park zdrojowy z fontanną i ciekawą pijalnią wód mineralnych „Piwniczanka”. Innymi atrakcjami turystycznymi miasta są m.in. XIX-wieczny kościół p.w. Narodzenia NMP i pochodzący z tego samego stulecia, szachulcowy pensjonat przy ulicy Gąsiorowskiego, a także ratusz i kamienice przy rynku. Zimą w okolicy Piwnicznej-Zdrój działa kilkanaście wyciągów narciarskich.

Niemcowa (963 m n.p.m.) to mało wybitny szczyt w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Pomiędzy jej wierzchołkiem, a Kordowcem rozciąga się rozległa, grzbietowa polana, na której można zobaczyć drewniane zabudowania tradycyjnej, góralskiej zagrody. Jest tam także tablica upamiętniająca działającą w tym miejscu aż do lat 60-tych XX w. szkołę. Jej zabytkowy, drewniany budynek przeniesiono 50 lat temu około 200 m w dół, na stoki pobliskiego Kordowca. Za sprawą stopniowego spadku liczby mieszkańców okolicznych, górskich hal, również tam działalność placówki nie trwała długo. Ostatnie dzieci zakończyły naukę w niewielkiej, góralskiej szkółce pod Kordowcem w latach 70-tych XX w.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments