pieszy żółty

Żółty szlak pieszy Stary Sącz - Hala Przehyba

Prawie 15-kilometrowy szlak żółty prowadzi ze Starego Sącza na halę na Przehybie w Beskidzie Sądeckim, wspinając się po drodze na wysokość względną ponad 800 m. Wybierając się nim na wycieczkę można cieszyć oko ciekawymi zabytkami i górskimi panorami Beskidu Sądeckiego i Pienin. Na Przehybie istnieje możliwość przenocowania w schronisku PTTK.

Przebieg:

Trakt rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Starym Sączu. Trzeba najpierw przejść około 40 m na południe, do skrzyżowania, na którym skręca się w prawo, w ulicę 22 Stycznia. Idziemy południowo-wschodnimi obrzeżami miasteczka, omijając jego centrum. Zabudowa w tym rejonie jest dość luźna, a stare, murowane domy sąsiadują z nowszymi willami i terenami zielonymi. Po niecałych 300 m szlak skręca w lewo, w ulicę Świętego Rocha. Po prawej stronie mijamy na niej Cmentarz Stary. Przechodzimy dalej prosto przez skrzyżowanie z ulicą Węgierską. Niedługo potem, po minięciu paru domów, trzeba skręcić w lewo. Idziemy następnie na południe, wzdłuż ogrodzenia nowego cmentarza i wychodzimy dalej na otwartą przestrzeń pól uprawnych.

Wzdłuż szlaku, za podzielonymi na podłużne, wąskie posesje poletkami falują łagodne, zalesione wzgórza Beskidu Sądeckiego. Po przebyciu niecałego kilometra mijamy złożone z paru ulic, najbardziej wysunięte na południe osiedle Starego Sącza. Przy drodze widać też tradycyjne, wiejskie kapliczki. Za osiedlem trakt wkracza na chwilę do leśnego zagajnika. Po około 300 m znów wychodzimy znów na pole, mijając kilka stojących przy drodze domów. Dalsze odcinki drogi będę teraz prowadzić na zmianę przez pola i skrajem niewielkich lasków, a teren będzie coraz bardziej pagórkowaty.

Mijamy po prawej kolejno wsie Moszczenica Niżna i Moszczenica Wyżna, idąc dalej w kierunku Przysietnicy. Szlak zakręca łagodnie przed tą miejscowością w prawo. Idziemy następnie na południowy zachód i dalej na południe, wspinając się coraz wyżej na górski stok. Żółty trakt wkracza teraz w las o charakterze mieszanym, w którym co jakiś czas mija niewielkie polanki i wodospady górskich potoków. Szlak dociera na Przehybę wąskimi ścieżkami od strony północnej, omijając tym samym prowadzącą na szczyt drogę asfaltową z Przysietnicy.

Dodatkowe informacje:

Stary Sącz to jedna z architektonicznych pereł Małopolski. W centrum miasteczka zachował się oryginalny, XIII-wieczny układ ulic z rynkiem oraz wiele ciekawych, zabytkowych domów z XVII, XVIII i XIX w. Od czasów średniowiecznych nad Starym Sączem góruje wspaniały zespół klasztorny klarysek z gotyckim kościołem p.w. św. Trójcy i św. Klary oraz wysoką, barokową dzwonnicą. W opactwie przechowywane są m.in. cenne manuskrypty oraz podarowana klaryskom chorągiew, którą król Jan III Sobieski zdobył w bitwie z Turkami.

Przehyba (1175 m n.p.m.) to szczyt należący do Pasma Radziejowej. Nie charakteryzuje się szczególną wybitnością, jednak umiejscowiona jego grzbiecie, otwarta hala jest doskonałym tarasem widokowym, z którego można obserwować panoramę Pienin i Beskidu Sądeckiego. Znakiem rozpoznawczym Przehyby jest stojący na hali, wysoki maszt radiowo-telewizyjny. Na górze działa też schronisko PTTK. Przehyba jest miejscem, w którym krzyżuje się wiele okolicznych szlaków turystycznych. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments