pieszy żółty

Żółty szlak pieszy Wierzyce - Czerniejewo

Żółty szlak pieszy Wierzyce – Czerniejewo ma prawie 15 km długości i przez większość swych odcinków wiedzie przez tereny leśne. Pozwala on cieszyć się urokiem zielonego pogranicza powiatów poznańskiego i gnieźnieńskiego, prowadząc po drodze do kilku ciekawych, śródleśnych jeziorek. Po przebyciu traktu warto zobaczyć wspaniały pałac Lipskich w Czerniejewie i usytuowany w tej miejscowości, kilkusetletni kościół.

Wierzyce to niewielka wieś, leżąca na drodze wojewódzkiej nr 434 z Kostrzyna do Łubowa pod Gnieznem. Bezpośrednie sąsiedztwo rozległych lasów i doskonałych terenów rekreacyjnych, a także bliskość m.in. do Parku Krajobrazowego Promno i jeziora Lednica sprawiają, że od pewnego czasu coraz chętniej budują tu swoje domy mieszkańcy aglomeracji poznańskiej. Aby pięknem tutejszej przyrody mogli rozkoszować się także wpadający tylko na chwilę w te strony turyści, w Wierzycach działa przytulny hotel.

Żółty szlak pieszy wychodzi z miejscowości na południe. Z drogi asfaltowej nr 434 wkraczamy w tereny leśne, aby po paru kilometrach dotrzeć prostą drogą do osady Jezierzyce. Na tutejszej, niewielkiej polance znajduje się leśniczówka. Idąc dalej traktem na południe, odnajdujemy pięć sąsiadujących ze sobą, śródleśnych jeziorek: Ósemkę, Uli, Cyganek, Babę i Okrąglak. Żółty trakt turystyczny prowadzi wzdłuż ich wschodnich brzegów, zbiegając się w tym miejscu z trasą Szlaku rowerowego po Puszczy Zielonce R-12. Na zachodnim brzegu Jeziora Uli, dokąd wiedzie osobna ścieżka, można przenocować na polu namiotowym. Najbardziej wysunięte z całej piątki na południe jezioro Okrąglak jest natomiast objęte rezerwatem przyrody. Żółty szlak turystyczny skręca około 300 m przed Okrąglakiem w lewo, w leśną dróżkę, wiodącą na południowy wschód. Po przebyciu około kilometra docieramy do szerszej, śródleśnej drogi, prowadzącej do wsi Graby, w której znajduje się kolejne pole namiotowe. Przed pierwszymi zabudowaniami tej miejscowości szlak jednak odbija w prawo, wiodąc znowu na południowy wschód.

Dochodzimy w końcu leśną drogą do ulicy Poznańskiej, która prowadzi nas do centrum Czerniejewa. Ma ono długą historię, a od XIV w. cieszy się prawami miejskimi. W XVIII w. znalazło się w rękach potężnego rodu Lipskich, którzy pozostawili tu po sobie piękny pałac. Niedawno odrestaurowana rezydencja w Czerniejewie należy dziś do najwspanialszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Swoich gości wita zabytkowym, angielskim parkiem i czterokolumnowym, wejściowym portykiem. Pałac stoi na północnym skraju miejscowości i jest z nią połączony długą aleją. Obecnie działa w nim luksusowy hotel. Istnieje też możliwość zwiedzania go w zorganizowanych grupach. Ciekawostką jest usytuowana przy nim, zabytkowa bażanciarnia. Innym cennym obiektem, który warto obejrzeć w Czerniejewie jest późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela z XVI w.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments