pieszy żółty
Żółty szlak pieszy Wysoki Wierch - Szlachtowa
.Żółty szlak ze szczytu Wysoki Wierch na granicy polsko-słowackiej prowadzi do turystycznej miejscowości Szlachtowa nad rzeką Grajcarek. Ma 3,5 km długości i przecina głównie trawiaste hale, będące wspaniałymi tarasami widokowymi do obserwacji okolicznych pasm górskich.
Wysoki Wierch wznosi się na 899 m n.p.m., a jego kopulasty wierzchołek jest w zasadzie niezalesiony. Przy dobrej pogodzie można obserwować stąd zarówno pienińskie wzniesienia, jak i wysokie szczyty w Tatrach, czy nico niższe wzgórza w Gorcach, Beskidzie Wyspowym i Sądeckim. Trzeba jednak pamiętać, że na otwartych stokach Wysokiego Wierchu potrafi naprawdę silnie wiać i przemierzanie żółtego szlaku zimą, wczesną wiosną czy jesienią może być nieprzyjemnym doświadczeniem dla zmarzluchów. Na okoliczność tą na pewno nie mogą jednak narzekać patalotniarze i wielbiciele modeli samolotów, którzy w sezonie letnim na Wysokim Wierchu organizują liczne szkolenia i zawody. Niezwykłego kolorytu temu miejscu nadaje także kontynuowany od lat, tradycyjny wypas owiec na górskich halach pod szczytem.
Schodzimy z Wysokiego Wierchu trawiastym stokiem w kierunku północnym. Przez większość odcinków żółty szlak turystyczny poprowadzi nas przez rozległe, górskie polany. Nasza droga zakręca łagodnie pomiędzy wyższymi wzniesieniami, które w ostatnim okresie zaczęły stopniowo zarastać drzewami iglastymi.
Po przebyciu około kilometra, na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo, w kierunku stoku schodzącego do doliny Grajcarka. Na kolejnym odcinku nasz szlak wiedzie skrajem lasu, a w dolnych partiach zbocza przetnie niewielki, leśny zagajnik. Mijamy dalej kilka zabudowań, za którymi nasz trakt łagodnie skręca na wschód, aby doprowadzić nas do mostu na Grajcarku.
Po przejściu na drugą stronę rzeki znajdujemy się w Szlachtowej. Jest to niewielka, turystyczna miejscowość, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Szczawnicy. Przed wojną ta stara wieś była zamieszkała przez ludność ruską, a jej okolica była zwana Rusią Szlachtową. Obecnie mieszkają w niej głównie Polacy. W zabudowie Szlachtowej dominują dziś piętrowe wille ze spadzistymi dachami, z których wiele mieści w sobie pensjonaty i pokoje gościnne dla turystów. W panoramie miejscowości wyróżnia się dawna cerkiew grekokatolicka. Monumentalna, śnieżnobiała świątynia jest zwieńczona trzema wysokimi kopułami i stanowi pierwszorzędny zabytek architektury przełomu XIX i XX w. Obecnie jest wykorzystywana jako rzymskokatolicki kościół parafialny.