rowerowy żółty

Żółty szlak rowerowy wokół Rakowa

Największą atrakcją na trasie szlaku jest Szydłów, miasteczko, które posiada  jeden z najlepiej zachowanych układów średniowiecznych obwarowań miejskich w Polsce. Ponieważ trasa szlaku prowadzi głownie przez tereny sadownicze, wycieczka tą trasą jest szczególnie atrakcyjna w okresie kwitnięcia drzew owocowych.
Szlak w większości prowadzi drogami utwardzonymi po charakterystycznych dla regionu świętokrzyskiego terenach rolniczych. Miejscami pojawią się odcinki silnie piaszczyste, trudne do przejechania.
Oznakowanie wzorowane na Instrukcji Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK. Wielkość znaków odbiega jednak od przyjętych wzorców. Miejscami nieczytelne.
Długość ok. 33 km. Poziom trudności średni, dedykowany dla użytkowników rowerów górskich o dobrej kondycji. Czas przejazdu ok. 5 h.
Warto zobaczyć:
Raków (Kościół parafialny p.w. św. Trójcy wzniesiony w latach 1640–1645 z fundacji biskupa krakowskiego, Dom Ariański na rogu ulic Kościelnej i Kolejowej, kościół reformatów p.w. św. Anny, wybudowany w 1641 r. i przebudowany w połowie XVIII w),  Chańcza (zbiornik wodny rzece Czarnej Staszowskiej), Korytnica (źródełko w formie wywierzyska), Szydłów (późnogotycka synagoga, kościół farny p.w. św. Władysława, gotycki kościół p.w. Wszystkich Świętych, ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments