pieszy żółty

Żółty szlak Tresna - Koleby

Oznakowany na żółto trakt łącznikowy pozwala zejść ze skrzyżowania szlaków pod Przysłopem do położonej prawie 300 metrów niżej Tresnej nad Jeziorem Żywieckim. 4-kilometrowa trasa prowadzi przez pewien czas zachodnim zboczem Łysego Gronia.

Żółty szlak rozpoczyna się na południowym stoku Przysłopa (629 m n.p.m.), w miejscu, przez które przebiega czerwony trakt pieszy z Łodygowic pod Czupel i dalej do Międzybrodzia Bialskiego. Nasza droga prowadzi głównie przez zalesione wzgórza, jednak co jakiś czas wychodzi też na trawiaste polany, z których można podziwiać panoramę Kotliny Żywieckiej i mieniące się w dole lustro tamtejszego zbiornika retencyjnego.

Ze skrzyżowania szlaków wyruszamy piaszczystą drogą w kierunku wschodnim. Rozpoczynający się na polanie trakt szybko chowa się w cieniu wysokich drzew. Mjamy po prawej stronie jedną prywatną posesję, po której czeka nas dłuższy, leśny odcinek. O określonych godzinach można tu usłyszeć wybuchy z pobliskiego kamieniołomu w Łodygowicach. Z powodu jego działalności o określonych godzinach zejście spod Przysłopa do tej miejscowości jest niedostępne dla ruchu turystycznego.

Gruntowa droga biegnie przez piękny, majestatyczny las, w którym drzewa iglaste sąsiadują  z liściastymi. O górskim charakterze naszej wyprawy przypominają nam wciąż strome stoki, widoczne po obu piaszczystego szlaku. Gęsty las się rozwidla dopiero, gdy dochodzimy pod Łysego Gronia. Jest to wspinający się na ponad 600 m n.p.m. szczyt w masywie Przysłopa. Wychodzimy u jego stóp na rozległą, górską halę. Jest ona ze wszystkich stron otoczona lasami i można tu zobaczyć kilka zabudowań. Otwarta przestrzeń pozwala nam na chwilę znów cieszyć się panoramą okolicznych szczytów górskich.

Żółty szlak prowadzi wzdłuż łąki, skrajem lasu, a następnie skręca w prawo, w kierunku Tresnej. Czeka nas teraz strome zejście w dół. Na nasze szczęście, mniej więcej w połowie drogi do Tresnej żółty trakt znów wychodzi z lasu na trawiastą łąkę, która jest doskonałym punktem do obserwacji Jeziora Żywieckiego. Im niżej schodzimy, tym wyraźniej możemy zobaczyć sunące po nim żaglówki, rozrzucone wzdłuż jego brzegów osiedla willi i domków letniskowych. W końcu również liczne hotele, pomosty i wieże zabytkowych kościołów.

Schodzimy stokiem aż do Tresnej. Szlak kończy się przy biegnącej przez tą miejscowość drodze lokalnej z Łodygowic do Zapory Porąbka i Międzybrodzia Bialskiego. Spiętrzająca wody Jeziora Żywieckiego tama powstała w Tresnej w latach 60-tych XX w. Przyczyną budowy była chęć pozyskania nowej elektrowni wodnej. Przy okazji tama przyczyniła się do powstania jednego z najpiękniejszych, górskich jezior w Polsce, nad które co roku przyjeżdżają odpoczywać tysiące turystów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments