pieszy żółty

Żółty szlak ze schroniska PTTK "Murowaniec" na Kasprowy Wierch

Szlak wygodny, bez trudności technicznych, jednak dla osób nieprzyzwyczajonych do wysiłku ostatni odcinek z dość stromym podejściem może być męczący.

Wychodzimy z Hali Gąsienicowej spod schroniska „Murowaniec” (1500 m n.p.m.) i kierujemy się za żółtymi szlakami w prawo, w stronę widocznego stąd Kasprowego Wierchu. Ogranicza on zachodnią część Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Łatwo go poznać po widocznej nawet z dołu infrastrukturze na wierzchołku: charakterystycznej kopule Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, górnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch oraz kolejce krzesełkowej, która wiedzie prawym ograniczeniem doliny (tzw. Doliną Suchą Stawiańską) pod szczyt Kasprowego. Mimo istnienia tej infrastruktury rejon pod podporami kolei krzesełkowej zamieszkuje kolonia świstaków.

Podchodzimy łagodną i wygodną ścieżką w rejon dolnej stacji kolei krzesełkowej. Teraz czeka nas podejście na Suchą Przełęcz – kluczowy, jeśli chodzi o nastromienie, odcinek szlaku. Wysiłek rekompensują otwierające się widoki na Dolinę Zielonych Stawów Gąsienicowych zwaną pojezierzem, i otaczające ją szczyty. Możemy podziwiać charakterystyczne masywy Kościelców i Świnicy. Osiągamy Suchą Przełęcz (1950 m n.p.m.) pomiędzy Kasprowym Wierchem a Beskidem – strategiczny punkt, w którym krzyżują się szlaki. Stąd prowadzi m.in. szlak na stronę słowacką, do Doliny Cichej. Jesteśmy bowiem dokładnie na granicy państw. Z Suchej Przełęczy już tylko kilka minut marszu dzieli nas od szczytu Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Poznamy go nie tylko po budynku obserwatorium, ale także po dzwonie stojącym na wierzchołku.

Na szczyt możemy dojść odcinkiem czerwonego szlaku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments