Tenczyński Park Krajobrazowy leży w zachodniej części województwa małopolskiego. Rozciąga się wzdłuż autostrady A4, od Chrzanowa, aż do zachodnich dzielnic Krakowa. To kraina zalesionych pagórków i wysokich, kredowych skał. Prawdziwym skarbem parku są słynne ruiny zamków, do których co roku zjeżdżają turyści z całej polski.
Tenczyński Park Krajobrazowy jest jednym z małopolskich parków jurajskich. Od północy sąsiaduje z Parkiem Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, a od strony południowej z parkami krajobrazowymi rudniańskim i bielańsko-tynieckim. Tworzą one razem unikalny mikroregion turystyczny zachodniej Małopolski, na którego zwiedzenie z pewnością nie wystarczy tylko jeden tygodniowy urlop. Na szczęście parki te są z roku na rok coraz lepiej osiągalne dla turystów z odległych zakątków Polski, a to za sprawą nowych, tanich połączeń lotniczych pomiędzy Krakowem i regionalnymi portami lotniczymi w największych miastach kraju.
Tenczyński Park Krajobrazowy to nie tylko skarbnica dziedzictwa kulturowego oraz doskonałe szlaki piesze i rowerowe, ale i bogactwo świata roślin i zwierząt. Wiele z miejscowych zespołów skalnych ma status pomników przyrody nieożywionej. Najlepszą baza noclegową w okolicy parku dysponuje oczywiście Kraków. Chcąc się zatrzymać z dala od wielkiego miasta, można też wybrać pensjonat lub gospodarstwo agroturystyczne w Rudnie, Wygiełzowie czy Chrzanowie.
Na wzgórzu nieopodal Rudna wznoszą się wspaniałe ruiny Zamku Tenczyn, zbudowanego w XIV przez wojewodę krakowskiego i sandomierskiego Jędrzeja. Najstarszy i najwyższy fragment tej murowanej fortecy powstał z inicjatywy jego ojca Nawoja z Morawicy i jest nazywany do dzisiaj „Nawojową Wieżą”. W XVI w. w Tenczynie bywali Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. W kolejnych wiekach twierdza przechodziła różne modyfikacje. Znacznie ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego, a od czasu wielkiego pożaru w XVIII w. stopniowo popada w ruinę. Góra Zamkowa, na której wznosi się Tenczyn, ma wysokość 411 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem Grzbietu Tenczyńskiego.
Kolejnymi wspaniałymi ruinami Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego jest zamek na wzgórzu Lipowiec (362 m n.p.m.), wzniesiony w XIII w. dla biskupa krakowskiego Jana Prandoty. O wielkich ambicjach kościelnych hierarchów w Polsce Piastów świadczy jego wysoka wieża i potężne mury, na których nie raz królewskim rycerzom przyszło kruszyć kopie. W późniejszym okresie zamek Lipowiec pełnił też rolę więzienia, a w 1683 r. zatrzymał się tu maszerujący z odsieczą do Wiednia król Jan III Sobieski. Twierdza była odbudowywana po szwedzkim najeździe, jednak kres jej świetności nadszedł wraz z niszczycielskim pożarem u progu XIX w.
Przez Lipowiec przebiega żółty szlak turystyczny PTTK, którym można dotrzeć na zachód do Chrzanowa. W miejscowości tej warto przespacerować się zabytkową starówką i wstąpić do gotyckiego kościoła św. Mikołaja. Idąc żółtym szlakiem w przeciwnym kierunku, dojdzie się do Alwerni, gdzie można odwiedzić barokowy klasztor benedyktynów wraz z przylegającym do niego kościołem pw. Stygmatów św. Franciszka. Na tutejszym rynku zachowało się też wiele ciekawych kamienic z podcieniami, wybudowanych w XVIII i XIX w. Ostatnim przystankiem żółtego traktu jest stara i urokliwa miejscowość uzdrowiskowa Krzeszowice. Jej lecznicze źródła zaczęły przyciągać kuracjuszy już w drugiej połowie XVIII w. Można tu zobaczyć kilka letnich pałacyków niegdysiejszych magnackich rodów, a także zabytkowe łazienki i sanatoria.
