Wdecki Park Krajobrazowy leży na północnym skraju województwa kujawsko-pomorskiego i obejmuje wschodnią część Borów Tucholskich. Jest to leśna kraina z wieloma rzekami i jeziorami, idealnie nadająca się do turystyki pieszej oraz rowerowej, jak i na spływy kajakowe.
Park chroni cenne przyrodniczo obszary nad środkowym biegiem rzeki Wdy. Przez jego terytorium przepływają także jej mniejsze dopływy: Prusina, Ryszka i Sobińska Struga. Prawie 60 procent powierzchni Wdeckiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy, zamieszkałe m.in. przez jelenie, sarny, ryjówki i kilka gatunków nietoperzy. W licznych na terenie parku, polodowcowych jeziorach oraz w rzekach pluskają się bobry i wydry. Bory Tucholskie nad Wdą to także teren siedliskowy prawie 150 gatunków ptaków.
Na terenie parku można odnaleźć wiele pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystyczny. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie się we wsi Tleń, leżącej nad rozległym Jeziorem Żurskim. Jest ono dość wąskim i bardzo długim, retencyjnym akwenem, powstałym po spiętrzeniu wód rzeki Wdy. Idealnie nadaje się przy tym do eksploracji przez kajakarzy, którzy mogą się tu zatrzymać w stanicy wodnej w Tleniu. Zalew Żurski (zwany też Zbiornikiem Żurowskim) ma dość urozmaiconą linię brzegową i kilka wysepek. Poza rozrzuconymi wokół jego brzegów osadami, można się zatrzymać na nocleg np. w pobliskiej miejscowości Osie, w której znajduje się siedziba władz Wdeckiego Parku Krajobrazowego i jego centrum dydaktyczne. Najcenniejszym zabytkiem w Osiach jest XIX-wieczny kościół parafialny z wysoką wieżą, który został gruntownie przebudowany w latach międzywojennych. W miejscowości warto też zwrócić uwagę na kilka ciekawych pomników przyrody. Zalicza się do nich, poza kilkoma sędziwymi drzewami, ogromny głaz narzutowy, który spoczywa przy siedzibie miejscowego nadleśnictwa.
Z miejscowości Osie na teren parku wychodzi zielony szlak łącznikowy, który po przebyciu 4 km doprowadza do czerwonego traktu im. Z. Zyglera. Tym ostatnim można okrążyć całe Jezioro Żurskie. Z Tlenia prowadzi on do miejscowości Grzybek, za którą dochodzi się do skrzyżowania czerwonego szlaku czerwonego z żółtym szlakiem turystycznym im. A. Hoffmanna. Następnie mija się objęte rezerwatem przyrody Jezioro Ciche i dochodzi do Wierzchów. Po zatoczeniu pętli wokół Zalewu Żurskiego, czerwony szlak dociera znów do stanicy wodnej w Tleniu.
Trakt żółty im. A. Hoffmanna prowadzi z Tlenia przez Grzybek do miejscowości Żur, w której niewielka Sobińska Struga uchodzi do Wdy. Następnym przystankiem na szlaku jest stara wieś Gródek, w której można zobaczyć zabytkową elektrownię wodną na Wdzie. Jej budowa została zainicjowana przez jeszcze Niemców, przed wybuchem I wojny światowej, a później dokończona przez polskich inżynierów w okresie międzywojennym. Żółty szlak turystyczny im. A. Hoffmanna kończy się we wsi Leosia, w której można zobaczyć kolejny, gigantyczny głaz narzutowy, zwany Kamieniem św. Wojciecha.
