Wdzydzki Park Krajobrazowy leży w centrum województwa pomorskiego, w północnej części Borów Tucholskich. To prawdziwy raj dla żeglarzy z wieloma rozległymi, połączonymi ze sobą jeziorami. Można tu znaleźć liczne ośrodki wypoczynkowe i szlaki prowadzące do ciekawych zabytków, które idealnie nadają się do rowerowych wycieczek.
Terytorium Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego rozpoczyna się parę kilometrów na południe od Kościerzyny, miejscowości leżącej przy drodze krajowej nr 20. Leży on w bardzo interesującym regionie pod względem przyrodniczym i turystycznym, niecałe 10 km na wchód od Zaborskiego Parku Krajobrazowego, który to stanowi otulinę Parku Narodowego Bory Tucholskie. Niecałe 20 km na północ od Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego rozpoczyna się natomiast Kaszubski Park Krajobrazowy. Park wdzydzki jest królestwem wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Nad tutejsze, obfite w ryby zbiorniki wodne chętnie ściągają wędkarze i spragnieni odpoczynku na łonie przyrody turyści.
W centralnej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego znajduje się ogromne Jezioro Wdzydze. Akwen ten, ze względu na spore rozmiary, bywa też nazywany Wielką Wodą lub Kaszubskim Morzem. Na Jeziorze Wdzydze można znaleźć kilka dużych wysp, z których jedna, Ostrów Wielki, jest zamieszkała. Wzdłuż bardzo urozmaiconej linii brzegowej akwenu ciągnie się wiele zatoczek i półwyspów. Jezioro Wdzydze jest połączone z czterema innymi zbiornikami: Jeziorem Radolnym, do którego wpływa rzeka Wda, a także Jelenim, Goluń i Słupisko. Tworzą one rozległy kompleks wodny, przez który wiedzie wiele doskonałych tras dla żeglarzy i szlaków kajakowych. Wokół tutejszych jezior można znaleźć też sporo ośrodków wypoczynkowych. Na północy, w miejscowości Wdzydze, przy której jezioro o tej samej nazwie łączy się z Jelenim, działa stanica wodna PTTK. W pobliżu wznosi się też wysoka wieża widokowa, z której można obserwować piękną panoramę całej okolicy.
Nad brzegiem Jeziora Jeleniego prowadzi oznakowany na czerwono Szlak Kaszubski. Dochodzi się nim do małej miejscowości Wdzydze Kiszewskie, w której warto odwiedzić ciekawy park etnograficzny, prezentujący architekturę i kulturę Kaszubów. Kasa biletowa skansenu mieści się w drewnianym dworku, który trafił tu ze Skwieraw. Ciekawymi obiektami są też m.in. wiatrakowy młyn „Holender” z drugiej połowy XIX w. i pochodząca z tego samego okresu maszyna parowa w tartaku. Kolejnymi przystankami na czerwonym szlaku są Jezioro Gołuń i nosząca tą samą nazwę wieś letniskowa. Następnie dochodzi się do starej, kaszubskiej wsi Opluch, w której wznosi się ciekawy, drewniany kościółek.
Nad położonymi w centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego jeziorami przebiega także zielony Szlak Kamiennych Kręgów, prowadzący z Sierakowic do Czarnej Wody. Z Gołunia można nim dojść nad Jezioro Chądzie i dalej, do rezerwatu przyrody Krwawe Doły. Wybierając się tym szlakiem na wycieczkę w odwrotnym kierunku, można dojść nad Jezioro Stupino i do zabytkowej wsi Juszki, w której zachowało się wiele typowych, kaszubskich domków z XIX i XX w.
