Welski Park Krajobrazowy leży w dolinie rzeki Wel, na południowo-zachodnim skraju województwa warmińsko-mazurskiego. Jego rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana i można w nim napotkać wiele polodowcowych jezior. Cenne zabytki parku przypominają o niezwykłej, polsko-pruskiej historii regionu.
Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego znajduje się 13 dużych jezior, a rozległe równiny sąsiadują z morenowymi wzniesieniami. Miejscowy krajobraz tworzy także mozaika pól uprawnych, lasów i pastwisk. Dobrze nawodniony park jest ważnym terenem siedliskowym ptaków. Żyją tu m.in. mewy śmieszki, czajki, perkozy i żurawie. Nad brzegami rzeki Wel i miejscowych akwenów widać także ślady działalności bobrów. W najcenniejszych przyrodniczo zakątkach parku utworzono w sumie 5 rezerwatów przyrody.
Najlepszą bazą noclegową na obszarze Welskiego Parku Krajobrazowego dysponuje zlokalizowany w jego południowej części Lidzbark i jego najbliższe okolice. Jest to stare miasto, leżące nad wschodnim brzegiem Jeziora Lidzbarskiego. Po zachodniej stronie tego dużego akwenu rozpoczynają się rozległe lasy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Przez Lidzbark przebiega popularny szlak kajakowy po rzece Wel, którym można dotrzeć do wielu jezior i miejscowości Welskiego Parku Krajobrazowego. Odwiedzając to miasto, warto zobaczyć XVIII-wieczny kościół św. Wojciecha, pozostałości gotyckiej baszty zamkowej z XIV w. i ewangelicki zbór z XIX w. Całe założenie urbanistyczne lidzbarskiej starówki zachowało swój oryginalny charakter z pierwszej połowy XIV w.
Z Lidzbarku wychodzi niebieski szlak rowerowy, zataczający pętlę wokół Jeziora Lidzbarskiego. Ten 7‑kilometrowy trakt prowadzi zalesionym brzegiem akwenu, aż do siedziby tutejszego nadleśnictwa, która znajduje się nad jego zachodnią zatoczką. Następnie szlak wraca do miasta, mijając kolejne pomosty i ośrodki wypoczynkowe.
Chcąc zwiedzić dolinę meandrującej rzeki Wel, można udać się z Lidzbarka na północny zachód, wybierając żółty szlak rowerowy „Kurojady”. Trakt wziął swoją nazwę od zatopionej w leśnej gęstwinie, niewielkiej osady, w której wznosi się zabytkowy młyn wodny z czerwonej cegły. W latach 80-tych XX w. został on przekształcony w niewielką elektrownię. W Kurojadach żółty szlak rowerowy przechodzi na prawy brzeg rzeki Wel i biegnie dalej na północ, wzdłuż jej krętego koryta. Po dotarciu do starego folwarku, szlak znów skręca na zachód i po pokonaniu mostku prowadzi na południe, z powrotem do Lidzbarka.
Ciekawym miejscem w Welskim Parku Krajobrazowym jest też niewielka miejscowość Jeleń, położona około 5 km na północny wschód od Lidzbarka. Mieści się w niej siedziba władz parku, a także dwa muzea: etnograficzne i przyrodnicze. Ciągnący się wzdłuż jednej ulicy Jeleń leży nad Jeziorem Jeleńskim. Na zachodnim brzegu tego akwenu wyznaczono rezerwat „Bagno Koziana”.
