Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy leży na Pogórzu Wiśnickim, w środkowej części województwa małopolskiego. Tutejsze szlaki turystyczne wiodą wśród malowniczych wzgórz, falujących pól i zatopionych w lesie, tajemniczych głazów. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy zamków i góralskich bacówek.
Terytorium Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego rozciąga się pomiędzy Wiśniczem Małym pod Bochnią na północy, a Kamionką Małą na południu. Jest oddalony około 40 km na wschód od Krakowa, skąd można do niego dotrzeć krajową „czwórką”. Cechą charakterystyczną krajobrazu parku są wyrastające spod ziemi monumentalne głazy, takie jak Kamień Grzyb, umiejscowiony w rezerwacie nieopodal miejscowości Połom Duży, czy fantazyjnie porozdzierane Kamienie Brodzińskiego pomiędzy miejscowościami Lipnica Górna i Rajbrot.
Sporo pensjonatów i pokoi gościnnych można znaleźć w leżącej tuż przy północnej granicy parku Bochni. Kilka hoteli i schronisk młodzieżowych jest rozrzucona także w innych miejscowościach, m.in. w Starym Wiśniczu (przy drodze wojewódzkiej nr 965, prowadzącej z Bochni do Nowego Wiśnicza i południowej części parku). W Bochni warto się zatrzymać, aby obejrzeć tamtejszą malowniczą starówkę, gotycką bazylikę z XV w. z ciekawą, drewnianą dzwonnicą, a także zabytkową kopalnię soli.
Najcenniejszym zabytkiem na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego jest renesansowy zamek w Nowym Wiśniczu. Został on wzniesiony już w XIV w., a w kolejnych wiekach był parokrotnie przebudowywany. Obecnie zamek jest odrestaurowany i udostępniony dla zwiedzających. Zachwyca turystów swoim pięknym dziedzińcem z podcieniami i wysokimi sklepieniami zamkowej kaplicy. Można w nim też zobaczyć m.in. salę balową i kryptę z sarkofagami jego dawnych właścicieli. W Nowym Wiśniczu cieszy oko także zabytkowa starówka ze wznoszącym się na skraju parku, wczesnobarokowym ratuszem.
Z Bochni do Nowego Wiśnicza można dojść niebieskim szlakiem turystycznym PTTK. Trakt ten prowadzi następnie do rezerwatu przyrody „Kamień Grzyb”. Jego nazwa odnosi się do niezwykłego kształtu widocznych tu głazów, wyłaniających się z łagodnych stoków wśród bukowego lasu. Niebieski szlak turystyczny prowadzi dalej przez 441-metrowy szczyt Paprotna do kolejnego pomnika przyrody, nazwanego Kamieniami Brodzińskiego. Następnie schodzi do niewielkiej wsi Rajbrot w dolinie rzeki Uszwicy. Najciekawszym zabytkiem tej miejscowości jest drewniany kościółek Narodzenia Najświętszej Marii Panny z początku XVI w. Rajbrot jest malowniczo położony wśród kilku wzgórz. Na jednym z nich, górze Kobyła, można odwiedzić cmentarz żołnierzy armii austro-węgierskiej, poległych w tym rejonie w czasie I wojny światowej. Niebieski szlak PTTK prowadzi z Rajbrotu jeszcze dalej, na wznoszące się na wysokość 661 m n.p.m. Łopusze. Jest to najdalej na północ wysunięty szczyt Beskidu Wyspowego. Szlak niebieski prowadzi stąd do Tymbarku. Na Łopuszu krzyżuje się natomiast z oznakowanym na zielono traktem turystycznym, którym można zejść do Żegociny.
