Niewielki Wrzelowiecki Park Krajobrazowy leży na prawym brzegu Wisły, w zachodniej części województwa lubelskiego. Jest ważną ostoją dzikiej przyrody, a przecinające go szlaki piesze i rowerowe prowadzą mozaiki pól, leśnych wąwozów i wielu ciekawych, wiejskich zabytków.
Wrzelowiecki Park Krajobrazowy obejmuje swym zasięgiem kompleksy leśne i malownicze pola uprawne na terenie północno-zachodnich Wzniesień Urzędowskich, na Wyżynie Lubelskiej. Jego zachodnia część leży w chronionym obszarze Małopolski Przełom Wisły. Rzeka w tym miejscu charakteryzuje się wysokimi, stromymi brzegami i wyznacza granicę pomiędzy leżącymi po jej lewej stronie województwami świętokrzyskim i mazowieckim, a województwem lubelskim, w którym leży park. Jego ukształtowanie terenu jest dosyć zróżnicowane. Jest poza tym ważnym terenem siedliskowym ptactwa wodnego, a w okolicznych lasach żyją tajże m.in. kuny i borsuki.
W obrębie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego i na jego obrzeżach można zatrzymać się m.in. w Józefowie nad Wisłą i oddalonym od niego o około 10 km w górę rzeki Piotrawinie. Hotele i gospodarstwa agroturystyczne działają też w paru innych miejscach, np. w Kluczkowicach, czy w położonym za północno-wschodnim skrajem parku Opolu Lubelskim. Usytuowany na wysokim, prawym brzegu rzeki Józefów nad Wisłą należy do najciekawszych miejscowości w całej okolicy. Warto tu zobaczyć wzniesiony w XVII w., pobernardyński zespół szlachecki, a także szlachecki dwór z XIX w. Spacerując po centrum tego niewielkiego miasteczka, można obserwować jego oryginalny układ ulic z końca XVII stulecia. Inną ciekawostką jest tutaj około 200-letni wiatrak holenderski.
W Józefowie nad Wisłą rozpoczyna się 19-kilometrowy, oznakowany na zielono szlak rowerowy „Małopolski Przełom Wisły”. Prowadzi on wzdłuż prawego brzegu rzeki na północ, najpierw przez Kolczyn do wsi Kaliszany-Kolonia, w pobliżu której można zobaczyć nieczynny kamieniołom wapienia. Kolejnym ciekawym przystankiem na szlaku jest Piotrawin, w którym wznosi się piękny, jednonawowy kościół gotycki z pierwszej połowy XV w. Ceglana budowla stoi na stromym zboczu, z którego doskonale widać dolinę przepływającej w dole Wisły. Zielony trakt wyrusza z tego miejsca dalej do Kamienia, gdzie da się zobaczyć pozostałości dworu szlacheckiego, otoczonego niegdyś parkiem angielskim. W pobliskiej Kępie Gosteckiej można przeprawić się promem na lewy brzeg Wisły, do Kłudzia.
Z położonego przy północno-zachodnim skraju parku Piotrawina można udać w głąb Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego czarnym szlakiem turystycznym, który wiedzie przez Kaliszany i Kopaninę Kaliszewską, nad brzeg Potoku Wrzelowieckiego. Nie przechodząc jeszcze na drugą stronę, można skręcić w prawo, w jednokilometrowy, oznakowany na niebiesko szlak pieszy i dojść nim do klasycystycznego, XIX-wiecznego pałacu Kluczkowice. Wyruszając czarnym szlakiem turystycznym znad Potoku Wrzelowieckiego dalej na wschód, dojdzie się do miejscowości Wrzelowiec, w której warto zwrócić uwagę na klasycystyczny kościół parafialny z drugiej połowy XVIII w. oraz wiele zabytkowych, wiejskich zabudowań z przełomu XIX i XX stulecia.
