W przypadku nordic walking nie trzeba uczyć się różnych technik, by móc cieszyć się tym typem aktywności fizycznej. Wystarczy opanować podstawową technikę chodzenia i poprawne korzystanie z kijków.
Można wprowadzić do treningu pewne urozmaicenia, które pozwolą na bardziej efektywną pracę ciała. Po opanowaniu podstawowej techniki chodzenia można spróbować zmierzyć się z bardziej zaawansowanymi formami nordic walking. Osoby w lepszej kondycji fizycznej na pewno będą czerpać z nich same korzyści.
Zaawansowane formy nordic walking obejmują:
Nordic running
Jest to kombinacja nordic walking i biegania. W skrócie oznacza to po prostu bieganie z kijkami. Należy zacząć najpierw od biegu w wolnym tempie, co pozwoli na skoordynowanie ruchów ramion z kijkami.
Nordic jogging
Ta forma sprawia, że całe ciało człowieka pracuje bardziej intensywnie. Pozwala ona na większe wykorzystanie kijków, gdyż kroki są wydłużone.
Double poling
Technika ta polega na odepchnięciu obu kijków w tym samym czasie i wykonaniu kroków. Pracują wtedy intensywniej ramiona i górne części pleców.
Nordic skating
Jest to tak naprawdę jazda na łyżwach na dużych odległościach. Jest ono podobne do techniki łyżwiarskiej, w której jeździ się zygzakiem.
Sam nordic walking jest ćwiczeniem, podczas którego pracuje większość mięśni. Jeśli jednak potrzebna jest nam jakaś różnorodność i uważamy, że damy sobie radę z zaawansowanymi formami tego sportu, możemy ich spróbować. Należy tylko pamiętać, aby przed przystąpieniem do nich sprawdzić swoją kondycję i opanować podstawową technikę chodzenia.