Zaborski Park Krajobrazowy leży w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Jego terytorium oplata jak obwarzanek niewielki Park Narodowy Bory Tucholskie, pełniąc rolę jego otuliny. Jest on doskonałym miejscem do organizacji spływów kajakowych i rowerowych wycieczek. Turyści wyprawiają się w te rejony, aby odpocząć na łonie prawdziwie dzikiej przyrody i poznać niezwykłą kulturę tej części Pomorza.
Obszar Zaborskiego Parku Krajobrazowego rozciąga się pomiędzy wielkimi jeziorami: Somińskim i Kruszyńskim na północy oraz Charzykowskim i Krasińskim na południu. Ponad 70 procent jego terytorium stanowią lasy, głównie sosnowe, a aż 13 procent terenu to tafle jezior i rzeki. Przepływają przez niego Brda i jej dopływ o nazwie Zbrzyca.
Na terenie parku można odnaleźć liczne gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty. Największe ich zgrupowanie da się odnaleźć w miejscowościach Charzykowy na południowym brzegu Jeziora Charzykowskiego, a także w Swornegaciach na północnym brzegu Jeziora Krasińskiego. Oba te czyste akweny są doskonałym miejscem do pływania, żeglowania i wędkowania. Leżą w całości w Zaborskim Parku Krajobrazowym, a na ich wschodnich brzegach rozpoczyna się terytorium Parku Narodowego Bory Tucholskie. W Charzykowach i Swornegaciach nie brakuje marin kajakowych, restauracji i innej infrastruktury turystycznej.
Charakteryzując się małymi wahaniami przepływu wody Brda jest doskonałym szlakiem kajakowym, którym można spłynąć z Bydgoszczy, przez wiele jezior Zaborskiego Parku Krajobrazowego, aż do koryta Wisły i dalej do Gdańska. Zanim dotrze się w kajaku do granic parku na wysokości kaszubskiej wioski Męcikał, trzeba przepłynąć pod zabytkowym wiaduktem kolejowym w pobliskim Rytlu. Dalej szlak wodny Brdy przepływa przez jeziora Dybrzyk, Łęckie, Witoczno i dociera do letniskowych Swornegaci. Następnie przepływa kolejno do jezior Krasińskiego oraz Charzykowskiego i zakręca na wschód, do wsi Konarzyny. Wzdłuż rzeki przebiega także oznakowany na niebiesko, pieszy szlak turystyczny PTTK. Trakt ten rozpoczyna się w Bydgoszczy i prowadzi przez Sokole-Kuźnicę, Świt, Rytel, Swornegacie i Konarzyny do Brdyujścia, gdzie Brda wpływa do Wisły.
Ze Swornegaci można wybrać się na wycieczkę do wielu ciekawych miejsc Zaborskiego Parku Krajobrazowego niebieskim szlakiem rowerowym. Wyjeżdżając nim na południowy zachód, dociera się do mostu na rzece Chocinie w miejscowości Chociński Młyn i zakręca na południowy wschód, do leżących na przesmyku pomiędzy jeziorami Krasińskim i Charzykowskim Małych Swornegaci. Następnie szlak prowadzi przez Stary Młyn do miejscowości Charzykowy.
Niebieskim traktem rowerowym można się wybrać znad Jeziora Chorzykowskiego jeszcze dalej, do leżących na południowym skraju parku i szczycących wieloma cennymi zabytkami Chojnic. Do najważniejszych z nich należą monumentalna, gotycka bazylika z XIV w., średniowieczne mury miejskie z wysoką, ceglaną Bramą Człuchowską i barokowe kolegium jezuickie. Chojnicka starówka zachowała swój oryginalny, średniowieczny układ przestrzenny, a poza wieloma kamienicami z XVIII i XIX w., można na niej podziwiać górujący nad Rynkiem, neogotycki ratusz. Centralnym miejscem placu jest ciekawa fontanna, w którą można się wsłuchiwać siedząc na pobliskiej ławce lub w ogródku restauracji.
