Załęczański Park Krajobrazowy leży na jurajskiej Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, na pograniczu województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Cechuje go bardzo bogata rzeźba terenu, a tutejsze malownicze wzniesienia są często przyozdobione wapiennymi skałami. Cały park można zwiedzić w kajaku, wybierając się na spływ szlakiem wodnym Wielkiego Łuku Warty.
Załęczański Park Krajobrazowy to jeden z bardziej malowniczych zakątków południowo-środkowej Polski. Rozciąga się od Kraszkowic na północy do Przemiechów na południu, a od wchodu sąsiaduje z niewielkim miastem Działoszyn. Większa część parku znajduje się w województwie łódzkim, obejmując swym zasięgiem zakole dolnego biegu Warty, nazywane Łukiem Załęczańskim lub Wielkim Łukiem Warty. Ponad połowę jego terytorium stanowią lasy. Wraz z nadwarciańskimi rozlewiskami są one domem dla około 130 gatunków ptaków, a w okolicznych jaskiniach znalazło schronienie wiele cennych rzadkich nietoperzy.
W obrębie parku działają dwa ośrodki wypoczynkowe. Pierwszy z nich to „Nadwarciański Gród” należący do ZHP, który znajduje się w zachodniej części zakola Warty, na południowo-zachodnim krańcu parku. Z tego miejsca można wybrać się na wycieczkę do najcenniejszych przyrodniczo zakątków parku kilkoma oznakowanymi ścieżkami dydaktycznymi. Kolejny ośrodek, szkoleniowo-wypoczynkowy, można odnaleźć na północy, w miejscowości Kamion. W Załęczańskim Parku Krajobrazowym i jego najbliższej okolicy działa też parę gospodarstw agroturystycznych oraz pola namiotowe.
Spływ kajakowy po Wielkim Łuku Warty można rozpocząć w górze rzeki, w Działoszynie, gdzie znajduje się wygodna stanica kajakowa. Do tego miasteczka dojeżdża się drogą krajową nr 42. Jeszcze zanim wsiądzie się do kajaka, warto w nim zobaczyć późnorenesansowy dwór obronny z XVI w. Aktualnie ten działoszyński pałac jest pięknie wyremontowany i mieści się w nim muzeum regionalne oraz biblioteka. Ciekawym obiektem w Działoszynie jest też kościół Znalezienia Krzyża Św. i Św. Marii Magdaleny. Świątynia ta została zbudowana już w średniowieczu, a na przestrzeni wieku przybrała szatę barokową.
Szlak wodny wiedzie z Działoszyna na zachód, do oddalonego o około 15 km „Nadwarciańskiego Grodu”. Mijane przez kajakarzy brzegi są w wielu miejscach zalesione. Warta często zakręca, wracając jednak bardzo szybko na swój właściwy kierunek. W pewnym momencie rzeka skręca w końcu ostro na północ. Niedaleko znajduje osada Kępowizna. Po prawej stronie kajakarze mijają tu ośrodek wypoczynkowy „ZHP”, a po lewej zabytkowy, drewniany młyn wodny i kilka wiejskich zabudowań. Wodny szlak po Wielkim Łuku Warty biegnie dalej na północ, do wsi Przywóz. Warto tam na chwilę wysiąść z kajaka, aby zobaczyć starożytne kurhany, wzniesione w tym miejscu na przełomie II i III w n.e. przez lud tzw. kultury przeworskiej. Już kilka kilometrów dalej szlak kajakowy dociera do ośrodkowa wypoczynkowego Kamion. Przed kolacją można tu wybrać się na krótki spacer, aby zobaczyć miejscową, XVIII-wieczną, wiejską kapliczkę.
