Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy leży w dorzeczu Warty, w środkowej części województwa wielkopolskiego. Na tutejszych terenach zalewowych występuje wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Park jest ważnym siedliskiem ptaków, a swoim urokiem i niezwykłymi zabytkami od lat przyciąga wielu turystów. Najciekawsze atrakcje parku są ze sobą połączone doskonałymi szlakami rowerowymi.
Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy cechuje się bardzo urozmaiconą jak na Wielkopolskę rzeźbą terenu, która jest wynikiem ostatniego zlodowacenia. Z tego powodu jego południowa część jest też nazywana Szwajcarią Żerkowską. Najwyższe wzniesienia w tym rejonie to sięgająca 161 m n.p.m. Łysa Góra i zaledwie o 6 m niższa Góra Żerkowska. Park obejmuje naturalne krajobrazy pradoliny Wisły i dopływającej do niej Lutyni. Występują tu liczne starorzecza, czyli małe jeziorka będące pamiątką po dawnym przebiegu koryt rzek. W parku wyznaczono trzy rezerwaty przyrody: Czeszewski Las, Dwunastek i Dębno nad Wartą. Lasy Czeszewskie rozciągają się przede wszystkim w północnej części Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Mają charakter mieszany i stanowią jeden z najciekawszych tego typu zachowanych obszarów w regionie. W południowej części parku krajobraz jest nieco bardziej urozmaicony. Sosnowe zagajniki są tu poprzecinane licznymi polami uprawnymi i łąkami. W parku znalazło schronienie wiele gatunków ptaków, m.in. bocian czarny, czapla siwa, żuraw i bielik.
W Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym można zatrzymać się pod namiotem lub w gospodarstwie turystycznym, np. w znajdującym się w południowej części parku Żerkowie. W tej miejscowości można też wynająć wygodny pokój w tzw. Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym. Noclegu można również poszukać w leżącej kilkanaście kilometrów od północnych granic parku Środzie Wielkopolskiej, czy leżącym w podobnej odległości na południu Jarocinie. Aby zwiedzić park, można też wybrać się na jednodniową wycieczkę z całkiem nieźle skomunikowanego z nim Poznania.
Wiele osób wybiera się tu specjalnie po to, aby obejrzeć stojący w środkowej części parku pałac w Śmiełowie i urządzone w nim Muzeum im. Adama Mickiewicza. Ta wspaniała klasycystyczna rezydencja powstała pod koniec XVIII w. Autor „Pana Tadeusza” bawił w niej z wizytą latem 1831 r. Muzeum wieszcza zostało urządzone w starannie wyremontowanych salach, którymi przeszło 200 lat temu przechadzały się wytworne damy, a wielkopolscy masoni spotykali się na tajemne narady.
Przez Śmiełów przebiega popularny, czarny szlak rowerowy, którym można dotrzeć do Żerkowa. Skręcając z niego w okolicy Brzostkowa w trakt zielony, minie się po lewej stronie łagodne, zachodnie zbocze Łysej Góry. W Żerkowie warto zwrócić uwagę na historyczny, owalnicowy układ urbanistyczny miejscowości, a także na malowniczy, barokowy kościół, wzniesiony tu w XVIII w. Z Żerkowa można dojechać czerwonym szlakiem rowerowym do rezerwatu Dębno nad Wartą, położonego na zachodnim skraju parku. Nieopodal tego miejsca leży stara wieś Dębno, w której wznosi się unikalny, jednonawowy kościół gotycki z XV w. Przez Dębno przebiega oznakowany na niebiesko Nadwarciański Szlak Rowerowy. Kierując się nim na północ, można dotrzeć do Orzechowa i Czeszwa. Następnie szlak skręca na wschód i biegnie poza granice parku do zabytkowych Pyzdr i dalej, przez tereny sąsiedniego, Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Tę samą drogę można też przebyć szlakiem wodnym. W tym rejonie Wielkopolski wielką popularnością cieszą się spływy kajakowe.
