Żywiecki Park Krajobrazowy leży przy granicy polsko-słowackiej, w południowej części województwa śląskiego. Obejmuje najwyższe partie Beskidu Żywieckiego. Przecinające park szlaki turystyczne prowadzą wśród malowniczych dolin i wysokogórskich krajobrazów. Latem są one rajem dla miłośników kolarstwa górskiego. Zimą z całej Polski zjeżdżają w te strony narciarze i snowboardziści.
W centralnej części parku wznosi się masyw górki Pilsko. Jest on drugim, po Babiej Górze, najwyższym wzniesieniem Beskidu Żywieckiego. W swoim najwyższym, porośniętym kosodrzewiną punkcie, położonym po słowackiej stronie granicy, osiąga on 1557 m n.p.m. Na Pilsku działa m.in. narciarski wyciąg orczykowy. Sama granica przebiega przez należącą do masywu, 1542-metrową Górę Pięciu Kopców. Żywiecki Park Krajobrazowy to jednak nie tylko wysokogórskie hale, ale też strome, zalesione zbocza i liczne osuwiska. Wyznaczono w nim dziewięć rezerwatów przyrody. Beskid Żywiecki charakteryzuje się typową dla wysokich gór, piętrową roślinnością. W jego najwyższych partiach żyją niedźwiedzie, rysie, wilki i borsuki. Na terenie parku schroniły się też liczne sarny i jelenie, a także wiele gatunków jaszczurek i węży.
Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania parku jest położony przy jego otulinie Żywiec. Miejscowość ta oferuje wiele hoteli, pensjonatów i pokoi gościnnych. Jest położona w odległości zaledwie kilku kilometrów od granic trzech pięknych parków krajobrazowych tej części Śląska: Żywieckiego, Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Łatwo stąd się dostać na pobliskie stoki narciarskie, m.in. dysponującą nocnym oświetleniem nartostradę na górze Żar. Odwiedzając Żywiecki Park Krajobrazowy, warto się w Żywcu zatrzymać chociaż na jeden dzień ze względu na niebanalne zabytki, takie jak gotycko-renesansowa Konkatedra i XV-wieczny Stary Zamek, przebudowany 150 lat temu przez cesarską dynastię Habsburgów w stylu neogotyckim. Źródłem niepowtarzalnego uroku Żywca jest także to, że wznosi się on nad brzegami tzw. Jeziora Żywieckiego, czyli zatopionego wśród gór zbiornika retencyjnego, powstałego po zbudowaniu tamy na rzece Sole. Latem można zobaczyć na nim żaglówki, windsurferów i kajakarzy. Poza samym Żywcem, w Żywieckim Parku Krajobrazowym można zatrzymać się w licznych, rozsianych po jego terytorium pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i schroniskach PTTK.
Na górujące nad wszystkimi zboczami parku Pilsko można podejść żółtym szlakiem turystycznym z Korbielowa w gminie Jeleśnia, w południowo-wschodniej części parku. Będąc w niej, trzeba wybrać szlak żółty, który po dwóch godzinach marszu doprowadza na Halę Miziową. Tam należy skręcić w oznaczony na czarno trakt na szczyt. Podejście tą drogą zajmuje średnio około pół godziny.
W ostatnich latach jeszcze większą popularnością od traktów pieszych cieszą się przecinające Żywiecki Park Krajobrazowy szlaki rowerowe. Wszystkie są dobrze oznakowane i przygotowane przez zapaleńców kolarstwa górskiego. Dzielą się na różne stopnie trudności i prowadzą często do atrakcyjnych punktów widokowych. Do najtrudniejszych tras należy wychodzący z Jeleśni szlak prowadzący stromymi zboczami 737-metrowej Janikowej Grapy, skąd można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków parku.
